Answer:
<em>$2.29/gal</em>
Step-by-step explanation:
The unit price is in units of cost per volume, or dollars per gallon, so you divide the cost in dollars by the volume in gallons.
unit rate = ($18.32)/(8 gal) = $2.29/gal
Answer:
1
Step-by-step explanation:
One member in the graph only went one time which is fewer than two times.
Answer:
Tip Total: $ 11
Total (Bill + Tip): $ 62
Step-by-step explanation:
Answer:
$7.00
Step-by-step explanation:
The discount is 75% off. To answer this question, multiply n (the original price) by (1.00 - 0.75): 0.25n = $1.75.
Solving this for n, we get $7.00
Answer:
162
Step-by-step explanation: