1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhannawk [14.2K]
2 years ago
13

If 7 people each eat 3/8 pound of potato salad, how much potato salad will be eaten in all?

Mathematics
1 answer:
Amanda [17]2 years ago
6 0
All you have to do is subtract 3/8 from 7 which would give you 9 and 1/3
You might be interested in
A mobile home company delivered 27,499 homes in 2008. This number represents 1/3 of the industry total. Based on these numbers,
lara31 [8.8K]
Ahhhhhhhhhhhhhhhhh not sure
4 0
3 years ago
A regular polygon is drawn in a circle so that each vertex is on the circle and is connected to the center by a radius Each o th
zysi [14]

A regular polygon is drawn in a circle so that each vertex is on the circle

Each of the central angles has a measure of 40

360 / 40 = 9

so the polygon has 9 sides

Answer is the second option

9



5 0
3 years ago
Currently 1 United States dollar equals 19.25 Mexican pesos. If you exchanged 725 Mexican pesos for US dollars, what amount woul
Irina18 [472]

Answer:

The value of 725 Mexican pesos is equals to 37.66 US dollars

Step-by-step explanation:

Given as :

The value of 1 US dollar equals to 19.25   Mexican pesos

The total amount of Mexican pesos = 725

Now,

∵  19.25  Mexican pesos equals to 1 US dollars

∴    725  Mexican pesos equals to  \frac{725}{19.25} = 37.66 US dollars

Hence The value of 725 Mexican pesos is equals to 37.66 US dollars Answer

5 0
3 years ago
A soccer ball is kicked up field as gloria runs to advance it further. The graph presents the distance that Gloria and the socce
inna [77]
The answer is d okay
3 0
2 years ago
Suppose two days before yesterday was wednesday.what day of the week will be 100 days from today
beks73 [17]

I believe the answer is Monday!
4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 1/4b=-3 in linear equations
    5·1 answer
  • Two stores carry a similar stereo for the same original price of $573. One store offers a 16% discount and the second store sell
    8·2 answers
  • Y varies directly with x, and y = 120 ib when x = 50 ib. Find y if x = 40 ib
    9·1 answer
  • A set of eqations is given below: Equation C: y = 6x + 9 Equation D: y = 6x + 2 How many solutions are there to the given set of
    8·2 answers
  • Solve for x. <br><br> x - 10 = -30
    13·2 answers
  • Does (8, 1) make the inequality y&lt;x+9 true?​
    8·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br> $150 for 14ft
    9·1 answer
  • Find the area of the triangle. MY GRADE PLEASE HELP!
    6·1 answer
  • Which equation could generate the curve in the graph below?
    9·1 answer
  • Which of the following terms is defined as a set of all points in a plane that are a given distance from a point?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!