<h3>
Answer: (2/3)^3</h3>
Explanation:
Note how 8 = 2^3 and 27 = 3^3
This means, 8/27 = (2^3)/(3^3) = (2/3)^3
For the last step, I used the rule (a^c)/(b^c) = (a/b)^c
Answer:
cos S = 
Step-by-step explanation:
this is a 7- 24- 25 right angle with RS = 7 , then
cos S =
=
= 
Answer:
$63
Step-by-step explanation:
In order to solve this problem, we need to find the unit price, which is the price per 1 ticket in this case. To find this, we need to divide $45 by 5 because each ticket is the same amount: $45 / 5 = $9. So each ticket is $9.
Now, we need to find how much 7 tickets would cost. To do this, multiply the $9 / ticket by 7 tickets: $9 * 7 = $63.
This, 7 tickets would cost $63.
Hope this helps! God Bless u!!!
Answer:

Step-by-step explanation:
we know that
To find the unit rate , divide the total frames by the total seconds
Let
x ----> the total frames displayed by the video game
y ----> the total seconds

we have

substitute the values
