1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
My name is Ann [436]
2 years ago
6

Two suitcases together weigh 84 pounds. One weighs 28 pounds. What is the weight of the other suitcase?

Mathematics
2 answers:
marusya05 [52]2 years ago
8 0

Answer:

56 lb

Step-by-step explanation:

84-28=56

For proof look at the calculator. Calculator never lies. UwU

Leokris [45]2 years ago
3 0

Answer:

The weight of the other suitcase is 56 pounds

Step-by-step explanation:

The equatiom would be 84 pounds(the total of both the suitcases) minus 28

84-28 is 56 pounds

You might be interested in
Find the exponential form of 8/27​
love history [14]
<h3>Answer:   (2/3)^3</h3>

Explanation:

Note how 8 = 2^3 and 27 = 3^3

This means, 8/27 = (2^3)/(3^3) = (2/3)^3

For the last step, I used the rule (a^c)/(b^c) = (a/b)^c

6 0
2 years ago
44 ounces = ? Pounds<br><br> Please answer I really do not understand
tatuchka [14]
44 ounces=2.75 pounds
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME I'M DESPERATE.<br> Delta Math Question!!!
makkiz [27]

Answer:

cos S = \frac{7}{25}

Step-by-step explanation:

this is a 7- 24- 25 right angle with RS = 7 , then

cos S = \frac{adjacent}{hypotenuse} = \frac{RS}{QS} = \frac{7}{25}

7 0
1 year ago
Flve tickets to a carnlval cost $45. How much would seven<br> tickets cost?
Alecsey [184]

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

In order to solve this problem, we need to find the unit price, which is the price per 1 ticket in this case. To find this, we need to divide $45 by 5 because each ticket is the same amount: $45 / 5 = $9. So each ticket is $9.

Now, we need to find how much 7 tickets would cost. To do this, multiply the $9 / ticket by 7 tickets: $9 * 7 = $63.

This, 7 tickets would cost $63.

Hope this helps! God Bless u!!!

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A video game displays 132 frames in 6 seconds on Penelope's computer. What is the rate in frames per second?
juin [17]

Answer:

unit\ rate=22\ frames\ per\ second

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rate , divide the total frames by the total seconds

Let

x ----> the total frames displayed by the video game

y ----> the total seconds

unit\ rate=\frac{x}{y}

we have

x=132\ frames\\y=6\ seconds

substitute the values

unit\ rate=\frac{132}{6}=22\ frames\ per\ second

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find two consecutive numbers if the square root of the smaller number is 3 less than the bigger number.
    12·1 answer
  • 401 people attended a high school basketball game seven buses were filled for the trip and 30 people traveled in their own cars
    13·1 answer
  • Higher order thinking explain why 0.25 x 0.4 has only one decimal place in the product.
    8·1 answer
  • What is the approximate side length of a game board with an area of 160 in.
    6·1 answer
  • ΔΑΒC Δ EDS<br> What is the value of x?
    7·1 answer
  • The assumption of homoscedasticity is that _________. the range of the Y scores is the same as the X scores the X and Y distribu
    13·1 answer
  • Which of the following is true? Tangent is positive in Quadrant I. Sine is negative in Quadrant II. Cosine is positive in Quadra
    12·1 answer
  • What does -4.2-(-2.9)= equal
    12·2 answers
  • i am confused i don't know how to solve this maybe someone on here can solve it but here is it Solve. 21r&lt;7
    7·2 answers
  • PQR is an isosceles triangle in which PQ = PR. M and N
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!