1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ghella [55]
3 years ago
8

Find the area of the figure

Mathematics
2 answers:
lana [24]3 years ago
5 0

Answer:

Below

Step-by-step explanation:

First I found the area of the portion that extends off (if that makes sense??)

It is a triangle, so use A = bh/2

A = (2)(6) / 2

   = 6 cm^2

Next I found the area of the rectangle using A = LW

A = (6)(3)

   = 18 cm^2

Total area = 18 + 6

                 = 24 cm^2

Hope this helps! Best of luck <3

GalinKa [24]3 years ago
3 0
Pls look at the picture I solved the are for each shape, I would really appreciate it if you could give me brainliest! Hope the answer helps!

You might be interested in
What is 2x^2+5 (9x-3)2?
Sloan [31]
That is:
2x^2+5(9x-3)×2
2x^2+(45x-15)×2
2x^2+90x-30
2(x^2+45x-15)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Percy paid 24.10 for a basketball. The price of the basketball was 22.99. what is the sales tax rate
blondinia [14]
$1.11 is the sales tax rate
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 5,280 feet in a mile. A jet is flying at an altitude of 33,400 feet. To the nearest 0.1 mi, how many miles high is the
e-lub [12.9K]
Divide 33,400 by 5280 and you get 6.3 miles
4 0
4 years ago
Help me <br> its geometry
Katena32 [7]

Answer:

<em>A = 216.24 km²</em>

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
3.7 pounds of meat costs $20.35. What is the price per pound?<br>​
Zepler [3.9K]

Answer:

$5.5 per pound of meat

Step-by-step explanation:

$20.35 ÷ 3.7 = $5.50

Hope this is helpful

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Round the number 157 to the nearest tens plce
    9·1 answer
  • Consider a civilization broadcasting a signal with a power of 2.0×104 watts. The Arecibo radio telescope, which is about 300 met
    8·1 answer
  • Is x= -4 the solution to the equation?
    9·2 answers
  • While shopping at the school bookstore, Ric purchased 4 book covers for $1.25 each , and a pen that cost 2/5 as much as the book
    15·2 answers
  • Q! and Q2 A fair six-sided dice has five red faces and one grey painted face. The spinner is spun. If the spinner shows an even
    8·1 answer
  • What is the slope for the line PERPENDICULAR to the line shown in the graph?
    13·1 answer
  • Volunteers were 3/4 finished with the walkathon when they reached the 4 1/2 kilometer mark.How long was the walkathon
    15·1 answer
  • (5,7) (7,9) find slope
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION, ILL BRAINLIEST YOU
    6·1 answer
  • Find the lowest common denominator for the following fractions.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!