1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
poizon [28]
2 years ago
12

Do you think Bitcoin should be regulated?

Business
1 answer:
nignag [31]2 years ago
5 0
Yeah hooray hooray hooray
You might be interested in
Discount-Mart issues $10 million in bonds on January 1, 2018. The bonds have a ten-year term and pay interest semiannually on Ju
Ostrovityanka [42]

Answer:

6%

Explanation:

Given the following :

Amount of bond issued = $10,000,000

Cash paid = $300,000

Term of bond = 10years

Semiannual interest pay

The stated annual rate of interest on the bond can be calculated thus :

Rate of interest ;

Cash paid / Amount of bond issued

$300,000 / $10,000,000

= 0.03

0.03 * 100%

= 3% (semiannual interest)

Therefore, annual rate of interest :

Semiannual rate * 2

3% * 2 = 6%

4 0
3 years ago
A cost that cannot be avoided or changed because it arises from a past decision, and is irrelevant to future decisions, is calle
Stella [2.4K]

Answer: Sunk cost

Explanation:

A sunk cost is a cost that an individual, firm or the government has already incurred and therefore can't be recovered anymore.

For example, marketing campaign expenses, rent or the money that is spent on purchasing new equipment can all be referred to as sunk costs as they are past cost and can't be recovered again.

3 0
3 years ago
Hinge Manufacturing's cost of goods sold is $420,000 variable and $240,000 fixed. Thecompany's selling and administrative expens
MrRissso [65]

Answer:

Contribution margin= $960,000

Explanation:

Giving the following information:

Hinge Manufacturing's:

Cost of goods sold variable= $420,000

Cost of goods sold fixed= $240,000

The company's selling and administrative expenses are $300,000

variable and $360,000fixed.

If the company's sales are $1,680,000

Sales= 1680000

Variable cost of goods sold= 420000

Variable selling and administrative expenses=300000

Contribution margin= $960,000

8 0
3 years ago
Daniel has to prepare a report outlining the reasons why his company is going to shut down two factories in the united states. h
timurjin [86]
The inductive method is also sometimes called a scientific method. The method starts off by stating many observations of nature then arriving to the conclusion. The goal is to find a few and powerful ending statement based on the previously stated individual reasons. 
6 0
3 years ago
ssume the following information: Milling Department Materials Conversion Total Cost of beginning work in process inventory $ 10,
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

the total cost of ending work in process is $39,420

Explanation:

The computation of the total cost of ending work in process is shown below:

Equivalent cost per unit

Material = $301,600 ÷ 5,200 units = $58 per unit

Conversion = $405,500 ÷ 5,000 units = $81.10 per unit

Now ending work in process is

= 400 units × $58 + 200 units × $81.10

= $23,200 + $16,220

= $39,420

Hence, the  total cost of ending work in process is $39,420

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Bagwell's net income for the year ended December 31, Year 2 was $175,000. Information from Bagwell's comparative balance sheets
    7·1 answer
  • During its first year of operations, Eastern Data Links Corporation entered into the following transactions relating to sharehol
    9·1 answer
  • The strategic performance evaluation does not monitor the activities of external sources of marketing assistance.
    15·1 answer
  • The business risk of a company: Multiple Choice
    5·1 answer
  • On January 1, 20X8, Package Company acquired 80 percent of Stamp Company's common stock for $280,000 cash. At that date, Stamp r
    10·1 answer
  • Zync Corporation offers a block of its securities for sale to the investment banker that submits the highest price of all intere
    5·1 answer
  • When setting optimal prices, which of the following is a concern when utilizing a regression of observed sales on observed price
    6·1 answer
  • An increase in demand and an increase in supply will lead to:_______
    10·1 answer
  • What advice or tips would you give Mr. Youngher as he prepares for other interviews? He should learn to appreciate the power of
    14·1 answer
  • At the end of 2019, Uma Corporation is considering a major long-term project in an effort competitive in its industry. The produ
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!