1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastova [34]
3 years ago
10

NEED HELP ASP!!

Mathematics
2 answers:
rewona [7]3 years ago
8 0
To get the reciprocal of a number you divide 1 by that number. therefore the answer to this question is would be 14705882 or easier form 34/5
balu736 [363]3 years ago
7 0
D) 34/5 because 6(5) = 30 30+4=34 , so its 34/5
You might be interested in
Working independently, Tina can do a certain job in 12 hours. Working independently, Ann can do the same job in 9 hours. If Tina
Leona [35]

Answer:

Ann would need 3 h to complete the remainder of the Job.

Step-by-step explanation:

Step 1.

The "speed" that each girl has to do the work is determined as:

  • Tina: \frac{1}{12h}, it means that Tina complete one twelveth of the job each hour.
  • Ann: \frac{1}{8h}, it means the Ann completes one eighth of the job each hour.

Step 2.

The amount of work done by Tina in 9 hours, is obtain multiplying by the "speed" calculated in step 1:

Amount of work done= 8 h*\frac{1}{12h} = \frac{2}{3}. It means that <em>Tina completes two thirds of the work in 9 h.</em>

Step 3.

The remaining job is calculated as 1-\frac{2}{3}=\frac{1}{3}. It means that <em>still remains is one third of the job to be completed</em>.

Step 4.

The time required for Ann to complete the job is calculated dividing the remaining of the job by the "speed" of Ann to do the job.

\frac{\frac{1}{3}}{\frac{1}{9h}}=3h. It means that <em>Ann would complete the job in another 3 hours</em>.

3 0
3 years ago
It is what it is<br> ffmijcnrfchnejidxmjked uh rfj9iow,xoecnrubcyemxwkxm
Vesna [10]

Answer:

ok but this shii is fire ash

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What expression is equivalent to 13-(-21)?
Naddik [55]

Answer:

34

Step-by-step explanation:

13-(-21) = 13 + 21 = 34

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 3-gallon bottle of bleach costs $14.88. What is the price per quart?
Vikki [24]

Answer:

1.24

Step-by-step explanation:

there are 4 quarts to a gallon. you have 3 gallons. so you have 12 quarts. 14.88 divided by 12 is 1.24! hope this helps! :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve (x - 4)2 = 5 find the answer for unlimited answers with no ads
lianna [129]

Answer:

6 1/2

Step-by-step explanation:

4x - 8 = 5

4x = 13

13/4 = 6 1/2

x = 6 1/2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate −6 − (−4) and explain.
    9·2 answers
  • Can anybody help me with these?
    12·1 answer
  • If the surface area is 6.8 ft², what is the area of each triangle?
    12·1 answer
  • Please help, I need correct answers
    10·1 answer
  • A simple random sample of size n is drawn from a population that is normally distributed. The sample​ mean, x overbar​, is found
    14·1 answer
  • Use the given figure at right and calculate the value of x
    12·1 answer
  • Help need by tomorrow plzzz
    7·1 answer
  • I need the missing blanks .
    11·1 answer
  • Triangle LMN has L at (1, -1) and M at (2, 3). Triangle L'M'N' has L' at (-1, -1), M' at (3, -2), and N' is at (-3, 0). What are
    11·1 answer
  • Giving Brainliest!
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!