1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
2 years ago
9

HELP DUE IN 10 MINS!

Mathematics
1 answer:
yKpoI14uk [10]2 years ago
5 0

Answer:

DU = 34

QU = 30

Step-by-step explanation:

DU = 34 since the diagonals of a rectangle are congruent, Diagonal QA would be 17 * 2 and so would be Diagonal DU.

QU = 33.045, according to me the base of a triangle;

b = 2\sqrt{l^2-h^2}, height would be half the length of QD = 8

b = 2\sqrt{17^2 -8^2}

b = 30

Hope this helps!

You might be interested in
Can someone please help me?
Alisiya [41]

Answer:

(x+3)(x-3)(x+1)

Step-by-step explanation:

Look it up on y ou tbe

5 0
3 years ago
4 divided by 5.6 divided by 7
Mariana [72]
The answer is 0.2. 5.6 divided by 4 is 1.4. 1.4 divided by 7 is 0.2.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please bsbshshhdbdbdbdbbdbdbfbdbdndn
Elden [556K]

Answer:

x is 3.4 i think

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Xavier has $23.50 in his savings account. He deposits $35 every week. His mother also deposits $20 into the account every time
maria [59]

Answer:

Part A: a coefficient is either 20 or 35, both work. A variable is c or w, again either work.  The constant is 23.50.

Part B: He will have $503.50

Part C: The coefficient would change, because the amount per car changes, not the amount of cars.

Step-by-step explanation:

A coefficient goes in front of the variable (which is the letter, usually shown as x). The constant is a number with no variable attached.

We replace c with 20, and w with 12, giving us 20(3)+35(12)+23.50 for our equation. After multiplying, we come up with 60+420+23.50, which equals 503.50.


8 0
2 years ago
Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
photoshop1234 [79]

Answer:

$2.39

Step-by-step explanation:

to find the cost of 1 pound , divide the cost of 4 pounds by 4

$9.56 ÷ 4 = $2.39

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve for T<br><br> d=6+vt-16t^2
    8·1 answer
  • The hypotenuse of a right triangle is 10m long. the longer leg is 2m longer than the shorter leg. find the side lengths of the t
    14·1 answer
  • The answer might be flipped just so you know
    5·1 answer
  • - 1/3 w = 5 &amp; 3/8
    9·1 answer
  • when full, the gas tank of a car can hold 15 gallons. It now contains 12 gallons. What percent represents how full the tank is?
    9·1 answer
  • Find the x-intercept of y = 4 ^ x - 64 .
    14·1 answer
  • Someone please help meee :/
    7·2 answers
  • Classify the four angles of the quadrilateral​
    8·1 answer
  • Sally had 1/2 of a candy bar. She gave half of what she had to Frank. Frank gave half of HIS piece to Peter. How much of a candy
    8·1 answer
  • Chegg Detecting acid rain: power by hand. Even though software is used in practice to calculate power, doing the work by hand in
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!