1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Levart [38]
3 years ago
10

I need help with this

Mathematics
1 answer:
elena55 [62]3 years ago
4 0
The answer to this is choice D
You might be interested in
I need help with shapes, can someone help me with this problem
posledela

Answer:

90%

Step-by-step explanation:

9/10's of the two rectangles are shaded and 9/10 = 90%

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The 16 oz jar of Peanut Butter costs $4.82. What is the cost per oz?
mr_godi [17]

Answer:

$.30 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the price and divide by the number of ounces to get the cost per ounce

4.82/16

$.30125 per ounce

Rounding to the nearest cent

$.30 per ounce

7 0
3 years ago
Find the area; reduce to lowest terms:
tamaranim1 [39]
Area = length x width

area = 2 3/4 x 2/5

area = 1 1/10 feet :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Theresa wants to order her mother flowers for her birthday. She wants to give the delivery person a $6.00 tip. The cost of the f
Illusion [34]

Answer:

8\%

Step-by-step explanation:

Since question already gives the number of dollars she will tip, I'm assuming it's asking for percent tipped.

Because the total is $75 and Theresa is tipping $6, she is tipping \frac{6}{75}=0.08 of the total. To convert this to a percentage, multiply by 100: 0.08\implies 0.08\cdot 100=\boxed{8\%}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the greatest common factor (GCF) of 48 and 56? A. 168 B. 8 C. 4 D. 336
Sergio039 [100]

Answer:

B. 8

Step-by-step explanation:

48/8=6

56/8=7

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the means-to-MAD ratio of the two data sets, expressed as a decimal to the nearest tenth? Data Set 1: {85, 83, 90, 70, 8
    11·1 answer
  • What is 25%as a fractin its lowest term​
    10·1 answer
  • Which equation can you use to solve for x?
    12·2 answers
  • What does eight added to x look like
    13·1 answer
  • Sebastian is working to summer jobs, making $8 per hour walking dogs and $10 per hour clearing tables. In a given week, he can w
    13·1 answer
  • One number is 2 less than two-thirds the other. Their sum is 103. Find the two numbers
    10·2 answers
  • Convert to find the equivalent rate. 972 cups minute = quarts minute
    6·1 answer
  • Write as a monomial in standard form (2m^3)^4
    7·1 answer
  • D. One holding pen uses 500 feet of fence
    12·1 answer
  • What is one forth of 36543.00
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!