1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
2 years ago
10

A 4-cup bottle of soda costs $5.64. What is the price per pint?

Mathematics
1 answer:
Scorpion4ik [409]2 years ago
4 0

Answer:

2.82

Step-by-step explanation:

A pint is two cups, and 5.64 divided by 2= 2.82

You might be interested in
Please Answer Quick 70 Points !
Kipish [7]

Answer:

The ordered pair (7, 19) is a solution to the first equation because it makes the first equation true

The ordered pair (7, 19) is not a solution to the system because it makes at least one of the equations false

Step-by-step explanation:

we have

2x-y=-5 -----> First equation

x+3y=22 -----> Second equation

Solve the system of equations by graphing

Remember that the solution of the system is the intersection point both graphs

The solution is the point (1,7)

The ordered pair (7,19) lie on the first line, so is a solution of the first equation

see the attached figure

<u><em>Verify each statement</em></u>

case 1) The ordered pair (7, 19) is a solution to the first equation because it makes the first equation true

The statement is true

case 2) The ordered pair (7, 19) is a solution to the second equation because it makes the second equation true

The statement is false, because the ordered pair (7,19) not lie on the second line

case 3) The ordered pair (7, 19) is not a solution to the system because it makes at least one of the equations false

The statement is true

case 4) The ordered pair (7, 19) is a solution to the system because it makes both equations true

The statement is false,because it makes only the first equation true

6 0
3 years ago
Marie spends $450.00 at a department store. She has two coupons: one for a 15% discount and one for $50 off any purchase above $
VMariaS [17]

Answer:

Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300

Final purchase price= $340

Step-by-step explanation:

Marie has two coupons

one for a 15% discount and one for $50 off any purchase above $300.

The stores allow the two coupons to be combined and she spends a total of $450.

Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300.

So Marie have $400 now

15% off $400= 400-(0.15*400)

15% off $400 = 400-60

15% off $400 =$ 340

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
1.3.12
kondaur [170]

Answer:

<h3><em>(12, -6)</em></h3>

Step-by-step explanation:

The formula for calculating the midpoint of two coordinates is expressed as shown;

M(X, Y) = [(x1+x2)/2,  (y1+y2)/2]

Given the midpoint of ST to be ((6, -2) and one endpoint T is (0,2), according to expression above;

X = (x1+x2)/2

Y = (y1+y2)/2

From the coordinates, X = 6, Y = -2, x1 = 0 and y1 = 2, to get x2 and y2;

X = (x1+x2)/2

6 =  (0+x2)/2

cross multiply

12 = 0+x2

x2 = 12-0

x2 = 12

For 2;

Y = (y1+y2)/2

-2 =  (2+y2)/2

cross multiply

-4 = 2+y2

y2 = -4-2

y2 = -6

<em>Hence the other endpoint S(x2, y2) is (12, -6)</em>

<em></em>

3 0
3 years ago
Rewrite 7<img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%5E%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D" id="TexFormula1" title="x^{\frac{1}{2}" alt="x^{\frac{1
swat32
Basically, the denominator will always be the number outside of the radical and the numerator will always be your exponent. If it’s one, you don’t put it in because if there is no exponent, it’s an invisible one

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The proof shows that the product of an irrational and rational number is ______________. Explain.A) rational. Since an irrationa
egoroff_w [7]

Answer:

it's one of the rationals

Step-by-step explanation:

I don't know for sure tho

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you find the next three terms in the geometric sequence 9, -3, 1, , ... ?
    14·1 answer
  • Jessica spent $36.07 and Ben spent $7.79 at the grocery store. Which is the best estimate of how much Jessica and Ben spent toge
    12·2 answers
  • NEED ANSWER DESPERATELY
    14·2 answers
  • Write in standard form: y=2/3x+1
    7·1 answer
  • Please help me I on 1-15 it’s past due ty!!❤️
    6·2 answers
  • 2. An exam readiness awareness taskforce at a Fremont National university sampled 200 students after the midterm to ask them whe
    14·1 answer
  • Evaluate 48 + 24 ÷ 8 − 22
    15·2 answers
  • Bobby drove 110 miles, and his car used up 5 gallons of gas. How many miles can he drive with 16 gallons of gas?
    6·1 answer
  • Fill in the table using this function rule:
    13·2 answers
  • One angle of a triangle is 3 times the second the third angle is 72 degrees
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!