1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
3 years ago
13

Cost Behavior Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past experience, Alisha

has found that its total maintenance costs can be represented by the following formula: Maintenance Cost = $1,750,000 + $125X, where X = Number of Heart Stents. Last year, Alisha produced 25,000 stents. Actual maintenance costs for the year were as expected. Required: 1. What is the total maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar. $ 2. What is the total fixed maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar. $ 3. What is the total variable maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar. $ 4. What is the maintenance cost per unit produced? Round your answer two decimal places. $ per unit 5. What is the fixed maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit 6. What is the variable maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit
Business
1 answer:
valina [46]3 years ago
7 0

Answer:

Alisha Incorporated

1. Total maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $4,875,000

2. Total fixed maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $1,750,000

3. Total variable maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $3,125,000

4. Maintenance cost per unit produced? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $195

5. Fixed maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $70

6. Variable maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $125

Explanation:

a) Data and Calculations:

Total maintenance costs = $1,750,000 + $125X,

where X = Number of Heart Stents

Production = 25,000 stents last year.

Total maintenance costs = $1,750,000 + $125 * 25,000

= $1,750,000 + $3,125,000

= $4,875,000

Total maintenance cost per unit = $4,875,000/25,000 = $195

Fixed costs per unit = $70

You might be interested in
Which of the following is a valid criticism of the use of money as a store of value in modern economies?a. annual inflationary l
Serga [27]

Annual inflationary loss of buying power is a valid criticism of the use of money as a store of value in modern economies.

Explanation:

As a result of a highly inflationary reduction in the buying ability of an economy, significant negative economic impacts emerge, particularly rising costs of consumer goods and services, with high-interest rates impacting global markets and lower ratings.

The buying power is the buyer's dollar value of credit to purchase additional stocks and bonds on the retirement account against the already marginal securities. Capacity can also be recognised as the purchasing power of the dollar.

8 0
3 years ago
What is the current value of a future sum of money called?
Mashcka [7]
It seems that you have missed the necessary options for this question, but anyway, the correct answer for this would be PRESENT VALUE. The current value of a future sum of money is called a present value. Hope this is the answer that you are looking for. Have a great day!
4 0
2 years ago
You are responsible for company purchases. You are talking to a salesman from a vendor who wants to sell to your company. You te
Bess [88]

Answer:

No

Explanation:

4 0
3 years ago
A client with newly diagnosed hypertension asks what to do to decrease the risk for related cardiovascular problems. Which risk
MAVERICK [17]

Correct/Complete Question:

A client with newly diagnosed hypertension asks how to decrease the risk for related cardiovascular problems. What risk factor is modifiable by the client?

A. Impaired renal function

B. Dyslipidemia

C. Age

D. Family history

Answer:

B, Dyslipidemia

Explanation:

Dyslipidemia is a condition where there are an large amounts of lipids in the blood. Let's simply call these lipids fat albeit there are different types of lipids.

From the above option, Impaired renal function, age, family history are not modifiable as they are inherent. Only Dyslipidemia is not inherent as it is a function of an individual's lifestyle. To avoid fattening or large amounts of lipids in the blood, eating healthy and exercising can help to keep the amount of lipids in check thus ensuring that an individual doesn't have too much fat in the blood which is a trigger for hypertension.

Cheers.

3 0
2 years ago
Which of the following types of insurance do businesses frequently offer as part
aev [14]

Answer:

i think is B correct me if i wrong

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Who collects Federal Taxes? a. IRS b. INS c. Treasury d. Federal Reserve
    14·1 answer
  • Marigold Corp. sells radios for $50 per unit. The fixed costs are $545000 and the variable costs are 60% of the selling price. A
    6·1 answer
  • Design Services is organized as a limited partnership, with Miko Toori as one of its partners. Miko's capital account began the
    7·1 answer
  • Which decision-making models best describe how decision-making takes place in the research and development laboratory of a major
    7·1 answer
  • intext:"A company has 50,000 shares of common stock outstanding. The stockholders' equity applicable to common shares is $1,470,
    8·1 answer
  • Private investment as a share of the economy tends to be higher in countries with ___ levels of economic freedom.
    11·1 answer
  • When do the parents enter the echo stage
    8·1 answer
  • 7200 shares of treasury stock of Coronado, Inc., previously acquired at $13 per share, are sold at $19 per share. The entry to r
    12·1 answer
  • Discuss steeps involved in business planing process​
    15·1 answer
  • Each student ticket for an art museum costs $12. 50. The total cost for student tickets, t, varies directly as the number of tic
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!