1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
3 years ago
13

Cost Behavior Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past experience, Alisha

has found that its total maintenance costs can be represented by the following formula: Maintenance Cost = $1,750,000 + $125X, where X = Number of Heart Stents. Last year, Alisha produced 25,000 stents. Actual maintenance costs for the year were as expected. Required: 1. What is the total maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar. $ 2. What is the total fixed maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar. $ 3. What is the total variable maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar. $ 4. What is the maintenance cost per unit produced? Round your answer two decimal places. $ per unit 5. What is the fixed maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit 6. What is the variable maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit
Business
1 answer:
valina [46]3 years ago
7 0

Answer:

Alisha Incorporated

1. Total maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $4,875,000

2. Total fixed maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $1,750,000

3. Total variable maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $3,125,000

4. Maintenance cost per unit produced? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $195

5. Fixed maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $70

6. Variable maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $125

Explanation:

a) Data and Calculations:

Total maintenance costs = $1,750,000 + $125X,

where X = Number of Heart Stents

Production = 25,000 stents last year.

Total maintenance costs = $1,750,000 + $125 * 25,000

= $1,750,000 + $3,125,000

= $4,875,000

Total maintenance cost per unit = $4,875,000/25,000 = $195

Fixed costs per unit = $70

You might be interested in
the selling price of a product is $20 and the markup is $4 what percentage of the selling price does the markup represent a 20%
ahrayia [7]
20% because 4 is 20% of 20
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following types of group would most likely be impacted by a "bad apple"?
Ludmilka [50]
All types.
Make sure to follow @get.sendy on Instagram.
Tony Hawk follows :).
5 0
4 years ago
The quantity supplied is the: Group of answer choices amount of inputs that a firm earns profit on. change in the sellers' outpu
Illusion [34]

Answer:

Explanation:

The correct answer is the amount of a good that firms are willing and able to sell at a particular price during a given period of time.

brainliest pls

8 0
2 years ago
I need frends anyone want to be my frend :[
Andrei [34K]

Answer:

Sure!!

This pandemic sucks

6 0
3 years ago
An investment firm provides its customers mobile applications that significantly simplify traditional investing activities. For
Lunna [17]

The Differentiation strategy is used by the investment firm in standing out in the industry.

<h3>What is Michael Porter strategy? </h3>

A strategy is defined by Porter as a competitive position that is deliberately chosen as a different set of activities to deliver a unique mix of value.

The Generic Strategies model of Michael Porter includes:

  • Cost Leadership
  • Differentiation
  • Focus.

These strategy are important because they provide an options for organizations to gain competitive advantage.

In conclusion, the Differentiation strategy is used by the investment firm in standing out in the industry.

Read more about Porter strategy

<em>brainly.com/question/24843525</em>

5 0
2 years ago
Other questions:
  • On March 31, 2015, Cars, Inc. owes Preston Devices, one of its suppliers, $25,000 for previous purchases. During April 2015, Pre
    5·1 answer
  • Suppose that the equilibrium wage for teachers in Michigan is $15/hour. Also suppose that Michigan raises its minimum wage to $1
    13·1 answer
  • How do I do this? I think I know how But I am not 100% sure! Thanks in advance! I will mark answer the Branliest! Calculate the
    11·1 answer
  • A businesswoman wants to determine the difference between the costs of owning and leasing an automobile. She can lease a car for
    9·1 answer
  • Vocabulary Check. Choose the term within the parentheses that best matches each of the following descriptions. (LO1-1–LO1-7) a.
    5·1 answer
  • Canyon River, Inc. is looking for an individual who has a broad range of interests and is imaginative, creative, artistically se
    13·1 answer
  • On July 1, 2017, Torvill Construction Company Inc. contracted to build an office building for Gumbel Corp. for a total contract
    10·1 answer
  • Your boss would like your help on a marketing research project she is conducting on the relationship between the price of soda a
    15·1 answer
  • On November 1, 2021, Horton Company purchased Lopez, Inc., 10-year, 9%, bonds with a face value of $800,000, for $720,000. An ad
    6·1 answer
  • Accounting transactions are very important to a firm's operations. Which activity would affect the firm's account balances
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!