1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
3 years ago
13

Cost Behavior Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past experience, Alisha

has found that its total maintenance costs can be represented by the following formula: Maintenance Cost = $1,750,000 + $125X, where X = Number of Heart Stents. Last year, Alisha produced 25,000 stents. Actual maintenance costs for the year were as expected. Required: 1. What is the total maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar. $ 2. What is the total fixed maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar. $ 3. What is the total variable maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar. $ 4. What is the maintenance cost per unit produced? Round your answer two decimal places. $ per unit 5. What is the fixed maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit 6. What is the variable maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit
Business
1 answer:
valina [46]3 years ago
7 0

Answer:

Alisha Incorporated

1. Total maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $4,875,000

2. Total fixed maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $1,750,000

3. Total variable maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $3,125,000

4. Maintenance cost per unit produced? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $195

5. Fixed maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $70

6. Variable maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $125

Explanation:

a) Data and Calculations:

Total maintenance costs = $1,750,000 + $125X,

where X = Number of Heart Stents

Production = 25,000 stents last year.

Total maintenance costs = $1,750,000 + $125 * 25,000

= $1,750,000 + $3,125,000

= $4,875,000

Total maintenance cost per unit = $4,875,000/25,000 = $195

Fixed costs per unit = $70

You might be interested in
The fixed cost of conducting the four promotions is estimated to be 18000 dollars with a variable cost of 3.75 dollars per custo
mote1985 [20]

Answer:please refer to the explanation section

Explanation:

The Question is incomplete. the question requires us to calculate minimum number of customers required to cover costs of promotions, to calculate the minimum number of customers required we need a price per customer. let us assume the price $6

Variable costs  = $3.75

Fixed costs = $18000

Minimum Customers Required = Fixed costs/(Price - Variable cost)

Minimum Customers Required = 18000/6 - 3.75 = 8000

8000 customers are required

4 0
3 years ago
The management of Bullinger Corporation would like to investigate the possibility of basing its predetermined overhead rate on a
Anit [1.1K]

Answer:

$5,160

Explanation:

Predetermined Overhead Rate on Capacity = Total Estimated Manufacturing Overhead / Estimated Capacity for the Year

Predetermined Overhead Rate on Capacity = $34,840 / 29,000 MH

Predetermined Overhead Rate on Capacity = $1.20 MH

Actual use of capacity = 24,700 hours

Unused hours = 29,000 hours - 24,700 hours

Unused hours = 4,300 hour

Cost of unused capacity = 4,300 hours * $1.20 MH

Cost of unused capacity = $5,160

4 0
3 years ago
Presented below is information related to Windsor Company.
zysi [14]

Answer:

Date    Account Titles            Debit         Credit

Oct 1    Cash                          $16,800

                 Common Stock                      $16,800

Oct 2    No journal entry             -                  -

Oct 3    Office Furniture         $2,500

                  Accounts Payable                  $2,500

Oct 6.   Accounts Receivable  $3, 400

                   Service Revenue                   $3,400

Oct 27   Accounts Payable       $1,100

                    Cash                                      $1,100

Oct 30   Salaries Expense       $2,650

                    Cash                                      $2,650

7 0
3 years ago
Holtzman Clothiers's stock currently sells for $40.00 a share. It just paid a dividend of $1.75 a share (i.e., D0 = $1.75). The
VladimirAG [237]

Answer: See explanation

Explanation:

a. What stock price is expected 1 year from now?

This will be calculated as:

= P0 × (1 + g)

where,

P0 = $40

g = growth rate = 7%

= P0 × (1 + g)

= 40 × (1 + 7%)

= 40 × (1 + 0.07)

= 40 × 1.07

= $42.80

b. What is the required rate of return?

This will be:

= (D1 / P0) + g

where D1 = D0 × (1+g) = 1.75 × (1+0.07) = 1.75 × 1.07 = 1.8725

= (D1 / P0) + g

= (1.8725 / 40) + 0.07

= 0.1168

= 11.68%

5 0
3 years ago
Par value a.is the monetary value assigned per share in the corporate charter b.is established for a share of stock after it is
nika2105 [10]

Answer:

c.represents what a share of stock is worth

Explanation:

Hope it helped...Please mark brainliest. Have a nice day!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • In which of the following teams is leadership of most importance to coordinate the efforts of various teams in order to produce
    8·1 answer
  • Under which condition does a country with a small GDP have a large per capita income?
    12·1 answer
  • To find the value of a property using the income approach to value, if the net operating income and the capitalization rate were
    12·1 answer
  • You added a conversion tracking tag to a landing page on your business's website. When analyzing your purchasing data, you find
    14·1 answer
  • Assume Maine Line Railway is considering hiring a reservations agency to handle passenger reservations. The agency would charge
    6·2 answers
  • Keith is a trainer for a new computer software company and is responsible for teaching people the skills required to use the var
    12·1 answer
  • Skysong Itzek manufactures and sells homemade wine, and he wants to develop a standard cost per gallon. The following are requir
    5·1 answer
  • The group of retired executives that work with small businesses as advisors on a wide range of issues is called the:
    6·1 answer
  • A budget is used to do which of the following
    13·1 answer
  • U. s. treasury securities considered to be risk-free because they have minimal, if any, ____ risk.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!