1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
3 years ago
13

Cost Behavior Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past experience, Alisha

has found that its total maintenance costs can be represented by the following formula: Maintenance Cost = $1,750,000 + $125X, where X = Number of Heart Stents. Last year, Alisha produced 25,000 stents. Actual maintenance costs for the year were as expected. Required: 1. What is the total maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar. $ 2. What is the total fixed maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar. $ 3. What is the total variable maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar. $ 4. What is the maintenance cost per unit produced? Round your answer two decimal places. $ per unit 5. What is the fixed maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit 6. What is the variable maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit
Business
1 answer:
valina [46]3 years ago
7 0

Answer:

Alisha Incorporated

1. Total maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $4,875,000

2. Total fixed maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $1,750,000

3. Total variable maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $3,125,000

4. Maintenance cost per unit produced? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $195

5. Fixed maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $70

6. Variable maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $125

Explanation:

a) Data and Calculations:

Total maintenance costs = $1,750,000 + $125X,

where X = Number of Heart Stents

Production = 25,000 stents last year.

Total maintenance costs = $1,750,000 + $125 * 25,000

= $1,750,000 + $3,125,000

= $4,875,000

Total maintenance cost per unit = $4,875,000/25,000 = $195

Fixed costs per unit = $70

You might be interested in
Verizon Manufacturing Company spent $400,000 in 2019 to inspect incoming components. Of the $400,000, $240,000 is fixed appraisa
eimsori [14]

Answer:

The question is incomplete, the option include:

  • $20,000 decrease.
  • $45,000 decrease.
  • $80,000 decrease.
  • <em>$160,000 decrease.  is Correct</em>
  • $320,000 decrease.

Explanation:

1. In 2019 the number of finished units with internal faults = $400,000 completed units * 0.05 = $20,000.

2. In 2020 the number of finished units with internal faults = $20,000* (1 -0.1) = $18,000.

3. In 2020, the projected cost of internal failure= $18,000 * $80= $1,440,000;

4. In 2019 the expense of internal failure= $20,000 * $80 = $1,600,000.

5. Projected shift in the cost of internal failure = <em><u>$1,600,000 - $1,440,000 = decrease of $160,000</u></em>

4 0
2 years ago
A strategy is: Multiple Choice an action plan to maximize rewards in the current period in return for big risks. a procedure for
Strike441 [17]

Answer:

An action plan to achieve specific long term goals and objectives. based on the plans formed later resources are allocated. But initially long term goals and objectives are to be framed which is the main objective of strategic planning.

8 0
2 years ago
Suppose you deposit $2,500 at the end of year 1, nothing at the end of year 2, $750 at the end of year 3, and $1,300 at the end
pantera1 [17]

Answer:212121212212121212ggthdfb b bgf bv f fsbggrb

2121211212122121212121212

Explanation:

21

4 0
3 years ago
When an individual weighs her options and makes a choice that maximizes her benefit at the minimum cost, economists refer to thi
olga_2 [115]
When an individual weighs her options and makes a choice that maximizes her benefit at the minimum cost, economists refer to this as a process of... rational decision making. You just studied 8 terms!
7 0
2 years ago
Your firm's last three years of sales have been $1 million, $2 million, and $3 million (oldest to most recent). Year-end invento
Nitella [24]

Answer:

we will save 500,000 dollars worth of inventory.

Explanation:

If sales are 4,000,000 then the expected inventory will be 1,000,000

Giving an inventory turnover of:

4,000,000 / 1,000,000 = 4

IF we double the inventory turnover then:

4,000,000/inventory = 8

So the inventory will be of: 4,000,000/8 = 500,000

the difference is for 500,000

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Some companies want to get their products into as many outlets as possible, understanding that the more exposure a product gets,
    7·2 answers
  • Consider the following list of items: Food Electric bill Clothing Health insurance These are all examples of:
    5·2 answers
  • U.s. currency is part of
    12·1 answer
  • Status
    15·1 answer
  • Action Shoes is a company that manufactures shoes. It has a lot of competitors in the market. However, it only builds its streng
    14·1 answer
  • Many employees get a reality shock on their first day at work because ____.
    5·1 answer
  • When a company's strategy is __________ the firm makes arrangements for a foreign manufacturer to produce the product. The domes
    14·1 answer
  • Pearland, Inc. has 8,000 shares of preferred stock outstanding. The preferred stock has a $90 par value, a 13% dividend rate, an
    15·1 answer
  • 4. Which of the following financial statements is the main tool for figuring out how much
    9·2 answers
  • Daniel was surprised his store ran out of marshmallows so quickly. This typically does not happen during the spring, so he runs
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!