1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
love history [14]
3 years ago
9

(1 point) All that is left in a packet of candy are 7 reds, 3 greens, and 3 blues.

Mathematics
1 answer:
Sauron [17]3 years ago
4 0

Answer:

A 21 /169

B independent

Step-by-step explanation:

The total number of candies is 7+3+3 = 13

P( 1st red) = red/total = 7/13

Since the candy is put back there are still 13 candies in the dish

P(2nd green) = green/total = 3/13

P( red, then green) = P( 1st red) * P(2nd green)

                                = 7/13* 3/13 = 21/169

The events are independent since the candies are put back

You might be interested in
WORTH 50! WILL AWARD BRAINLIEST! PLEASE SHOW STEPS! THANK YOU!
yanalaym [24]

Answer:

x = 45

Step-by-step explanation:

Re-order terms so constants are on the left
15 * x/9 - 42 =28

Combine multiplied terms into a single fraction
15x/9 - 42 = 28

Cancel terms that are in both the numerator and denominator
5x/3 - 42 = 28


4 0
2 years ago
EASY POINTS
SVEN [57.7K]
I think the answer is B.78Degrees
8 0
2 years ago
How many lb of brand X sugar which
Dafna1 [17]

Answer:  <u>4 pounds</u> of brand X sugar

====================================================

Reason:

n = number of pounds of brand X sugar

5n = cost of buying those n pounds, at $5 per pound

Brand Y costs $2 per pound, and you buy 8 lbs of it, so that's another 2*8 = 16 dollars.

5n+16 = total cost of brand X and brand Y combined

n+8 = total amount of sugar bought, in pounds

3(n+8) = total cost because we buy n+8 pounds at $3 per pound

The 5n+16 and 3(n+8) represent the same total cost.

Set them equal to each other. Solve for n.

5n+16 = 3(n+8)

5n+16 = 3n+24

5n-3n = 24-16

2n = 8

n = 8/2

n = 4 pounds of brand X sugar are needed

-------------

Check:

n = 4

5n = 5*4 = 20 dollars spent on brand X alone

16 dollars spent on brand Y mentioned earlier

20+16 = 36 dollars spent total

n+8 = 4+8 = 12 pounds of both types of sugar brands combined

3*12 = 36 dollars spent on both types of sugar brands

The answer is confirmed.

--------------

Another way to verify:

5n+16 = 3(n+8)

5*4+16 = 3(4+8)

20+16 = 3(12)

36 = 36

6 0
2 years ago
1.3 Dominic buys a calculator costing £7.50, 3 packets of pens costing £1.80 for each packet and
Naddika [18.5K]
I believe the answer is .60
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Franciso makes 4 identical bags of trail mix. Each bag has 2 1/2 ounces of peanuts and an equal weight of raisins. He uses 16 ou
valentina_108 [34]
48 divided by 3 = 16
16 ounces of trail mix altogether in one bag.
There were only 5 ounces of raisins so 16 - 5 = 11. There are 11 ounces of almonds in each bag of trail mix.
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the values of k so that the slope of he line joining (5,k) and (6,k^2) is 30.
    15·1 answer
  • What is the best answer for choose ing pounds or pint
    15·1 answer
  • What is the formula of surface area of cone and surface area of hemisphere
    12·1 answer
  • What is the factors of 83
    6·2 answers
  • What is 5 divide by 312
    10·1 answer
  • What is the area of the school crossing sign represented below?
    9·1 answer
  • X + 3( x + 2) + 2 in the simplest form
    6·2 answers
  • What does -3/8 &gt; -1 indicate about the positions of -3/8 and -1 on the number line?!
    11·1 answer
  • Ana writes test to upgrade her level. The test has 25 question for a total score of 150 points. Among the 25 questions, each mul
    15·1 answer
  • The product of 9 and the quantity 5 more that a number,t, is less that 6
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!