Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
If you are asking for the price, then the jeans would cost $32
Four times d to the third minus ten
Answer:
x = 3,2
Step-by-step explanation:
Solve the equation for x by finding a, b, and c of the quadratic then applying the quadratic formula.
please mark brainly
Answer:
C. m+n/2
Step-by-step explanation:
Factor out the 3 in the numerator and apply the difference of squares, factor out the 6 in the denominator, and reduce where applicable. It'll all cone out to look like option C.