1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leni [432]
2 years ago
6

What expression is equivalent to 6+3(n-4)-8+2n

Mathematics
1 answer:
lorasvet [3.4K]2 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Comment

Begin by removing the brackets.

6+3(n-4)-8+2n

6 + 3n - 12 - 8 + 2n                 Collect like terms

3n + 2n + 6 - 12 - 8                 Combine

5n - 14

Answer

5n - 14

You might be interested in
Sa triangle has a base of 35cm and an area of 819 square centimeters. What is the height if the triangle?
snow_lady [41]
Height:   819/35= 23.4    

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need an answer really quick.
saul85 [17]

Answer:

Switch to the other streaming service

Step-by-step explanation:

So, 96$ with a 12% increase is $107.52.

But if you do 8.75×12 you get $105.

So Clare should switch to the other music stream.

8 0
3 years ago
Monique bought 3 1/2 pounds of hamburgers for $14 . What was the cost per pound ?
sertanlavr [38]
You need to do 14 divided 3/12 which gives you the cost per pound
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the factors of the expression?
kolbaska11 [484]
D,F, E i think these are it 
7 0
4 years ago
the length of the two legs of a right triangle are 2 square root 3 and 5 what is the length of the hypotenuse
pashok25 [27]

Answer:

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhýhhhhh

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Oliver and Marie are graphing two equations on a coordinate grid. Oliver has graphed the equation y = 2x + 2. If Marie graphs y
    6·2 answers
  • A plane covers 2,160 miles in 5.5 hours. what is the average speed of the plane to the nearest tenth?
    7·2 answers
  • Tell whether the statement is true or false. Tan20 degrees greater than cot20 degrees
    13·1 answer
  • Ivy and cammie sold tulip and daffodil bulb packages for their spring fundraiser. Ivy sold 12 packages of tulip bulbs (X) and 14
    11·2 answers
  • If u draw a place value chart only with 1 and 10 with 24 and 3 what would be in the chart???????
    9·1 answer
  • Which best describes the data set below?
    15·1 answer
  • A 4-cup bottle of soda costs $5.64. What is the price per pint?
    10·1 answer
  • PLEASE CAN SOMEONE HELPPP
    13·1 answer
  • Gears A and B turn together. Gear A turns 20 times when
    7·1 answer
  • Please help me thanks a lot
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!