1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alex41 [277]
3 years ago
9

As you want. She bought 10 ounces of spicy popcorn for $2.50. When writing your answer write it as a whole number or a decimal.

A) How much does popcorn cost per ounce? The cost per ounce is dollars. B) How much popcorn can you buy per dollar? You can buy ounces of popcorn per dollar. C) Write two different equations that represent this situation. Use pp for ounces of popcorn and cc for cost in dollars. The first equation is and the second equation is
Mathematics
1 answer:
Gennadij [26K]3 years ago
6 0

Answer:

A. $0.25 per ounce

B. 4 ounces per dollar

Step-by-step explanation:

As you want. She bought 10 ounces of spicy popcorn for $2.50. When writing your answer write it as a whole number or a decimal.

A) How much does popcorn cost per ounce? The cost per ounce is dollars.

10 ounces of spicy popcorn = $2.50

1 ounce of spicy popcorn = x

Cross Multiply

10 ounces × x = $2.50

x = $2.50/10 ounces

x = $0.25 per ounce

B) How much popcorn can you buy per dollar? You can buy ounces of popcorn per dollar.

$2.50 = 10 ounces of spicy popcorn

$1 = x ounce of spicy popcorn

Cross Multiply

$2.50 × x = 10

x = 10/2.50

x = 4 ounces per dollar

C) Write two different equations that represent this situation. Use pp for ounces of popcorn and cc for cost in dollars. The first equation is and the second equation is

You might be interested in
For the linear equation 3x + 7y = 42: a. Determine the slope: b. Determine y- intercept if it exists: c. Express equation in slo
algol13

Answer:  The required answers are

(a) the slope of the given line is -\dfrac{3}{7}.

(b) y-intercept exists and is equal to 6.

(c) the slope-intercept form of the line is y=-\dfrac{3}{7}x+6.

Step-by-step explanation:  We are given the following linear equation in two variables :

3x+7y=42~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~(i)

We are to :

(a) determine the slope,

(b) determine the y-intercept, if exists

and

(c) express equation in slope-intercept form.

We know that

The SLOPE_INTERCEPT form of the equation of a straight line is given by

y=mx+c, where m is the slope and c is the y-intercept of the line.

From equation (i), we have

3x+7y=42\\\\\Rightarrow 7y=-3x+42\\\\\Rightarrow y=\dfrac{-3x+42}{7}\\\\\\\Rightarrow y=-\dfrac{3}{7}x+6.

Comparing with the slope-intercept form, we get

\textup{slope, m}=-\dfrac{3}{7},\\\\\\\textup{y-intercept, c}=6.

Thus,

(a) the slope of the given line is -\dfrac{3}{7}.

(b) y-intercept exists and is equal to 6.

(c) the slope-intercept form of the line is y=-\dfrac{3}{7}x+6.

3 0
3 years ago
M=3rt squared -2rv solve for v.
insens350 [35]
M = 3rt^2 - 2rv
2rv = 3rt^2 - M
v = (3rt^2 - M)/2r
7 0
3 years ago
Jill has 4 bags of marbles. There are 3red, 5green,2 yellow, and 6black marbles I. Each bag. How many marbles does Jill have? Sh
Eddi Din [679]
3+5+2+6=16 in each bag multiply or divide sorry not that much of an answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the domain and range of f(x)=4^x-8
gladu [14]

If the function is: f(x) = 4^x     - 8

D = {XeR}
R = {YeR|Y≥0}


if the function is: <span>f(x)=4^(x-8)

</span>D = {XeR}
R = {YeR|Y≥ -8}
8 0
3 years ago
Find the slope of the line passing through (-8,6) and (6,6)
frosja888 [35]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

6-6 equals 0 and -8 minus 6 equals -14 and 0 divided by equals 0

8 0
4 years ago
Other questions:
  • On a piece of paper, graph y = 2x - 4. Then determine which answer matches<br> the graph you drew.
    9·1 answer
  • Indicate whether each of the following fractions is proper or improper.
    13·2 answers
  • The mass of hydrogen -3, tritium, is about 5.01 x 10-27 kg. Write this as a whole number.​
    5·1 answer
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • Write 5.78 as a mixed number in simplest form.
    5·2 answers
  • If the value of 2x3 is 2, then what is the value of x?
    10·2 answers
  • 27 : 18 = 13 : x slove for x
    14·1 answer
  • Which of the following figures has a length, width, and height?
    5·2 answers
  • List of 7 consecutive composite numbers less than 100. ​
    10·2 answers
  • Determine whether the lines are parallel, perpendicular, or neither. 5x + 2y = 14 and y = −5x + 9
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!