1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
3 years ago
6

Salma made 6 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 6 necklaces

was $35.40. If the beads cost $2.60 for each necklace, how much did each pendant cost?
Mathematics
2 answers:
IRINA_888 [86]3 years ago
8 0

Answer:

$3.30

Step-by-step explanation:

2.60*6= $15.60 beads per necklace

35.40-15.60= $19.80 total pendant

19.80/6= $3.30 per pendant

krok68 [10]3 years ago
3 0
6(2.60) +p =$35.40
15.60 +p = $35.40
P=$19.80 but that is for all 6 pendant so must divide by 6
19.90 /6 =3.30
So each pendant is $3.30
You might be interested in
Simplify (15q^6 + 5q^2)(5q^4)^-1
saveliy_v [14]

The answer should be:

3q4 + 1 /q2

6 0
3 years ago
What is the unit rate for y=0.75x
Eva8 [605]
The unit rate is 0.75 per x
8 0
3 years ago
Scott says, "If you add two different square numbers, you will always get an even number."
mina [271]

Answer:

Brainliest is appreciated

Step-by-step explanation:

the square of 3 is 9 and the square of 2 is 4 so

9 + 4 = 13 which is not an even number

6 0
3 years ago
Select all of the terms that are "like."<br><br> xy2<br> 2xy<br> x2<br> -xy<br> 2x2y<br> 1/2xy
irakobra [83]
Hi,
The like terms are 2xy, -xy and (1/2)xy, since they have the same variables and powers.
4 0
3 years ago
Mario is mixing paint for his walls. He mixes 1/6 gallon of blue pain and 5/8 gallon green paint in a large container. Which fra
stellarik [79]
So to add fractions they need to have a common denominator, which in this case is 24. then multiply 1 by 4 and 5 by 3 because whatever you multiply the denominator by you need to do the same to the numerator, which will get you 4/24+15/24 then you add across the numerators and you get 19/24
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which system is equivalent to<br> {y=-2x2<br> y=x-2}
    13·1 answer
  • Which graph represents the equation y=2x-1?
    7·1 answer
  • If R is midpoint of QS and QS=40 find QR
    6·1 answer
  • The product of five and a certain number is twelve​
    11·2 answers
  • What is the equation of a line with a slope of 1/2 and a point (3, 1) on the line?
    9·1 answer
  • 7/10 pound of chicken split 3 ways
    9·1 answer
  • ?????????????????????????????
    9·2 answers
  • 30. Solve the equation below.<br> 2<br> X- - 5 = 7<br> PLEASE HELP !!
    13·2 answers
  • Classify the system of equations and identify the number of solutions.
    5·2 answers
  • Im still confused on how to use the distance formula
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!