1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
2 years ago
6

Salma made 6 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 6 necklaces

was $35.40. If the beads cost $2.60 for each necklace, how much did each pendant cost?
Mathematics
2 answers:
IRINA_888 [86]2 years ago
8 0

Answer:

$3.30

Step-by-step explanation:

2.60*6= $15.60 beads per necklace

35.40-15.60= $19.80 total pendant

19.80/6= $3.30 per pendant

krok68 [10]2 years ago
3 0
6(2.60) +p =$35.40
15.60 +p = $35.40
P=$19.80 but that is for all 6 pendant so must divide by 6
19.90 /6 =3.30
So each pendant is $3.30
You might be interested in
D. Write a system of two linear equations that has more than one solution.
ddd [48]
D. y=5x+6 and 2y-12-10x=0 has infinitely many solutions and both lines are linear

E. y=4x+1, y=9x+4 has the solutions x = -3/5, y = -7/5


3 0
3 years ago
What is the square footage of a ploygon that is 120 x 100?
viva [34]

Answer:

12000

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
PLEASE HELP, SOLVE THIS PROBLEM AND GIVE ME THE ANSWER!!!
Pachacha [2.7K]

Answer:

(B) is the answer according to my calculations

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
On a blueprint, the scale says that 2 cm represents 3 m. What is the actual length of a wall if it's measurement on the blueprin
Lena [83]

Answer:

7!!

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Which is the correct calculation for the volume of the prism?'
Akimi4 [234]

Step-by-step explanation:

V = l.W.H

3(5)(4) = 60 units

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 1/8 in simplest forn as a percent fraction amd decimal
    15·1 answer
  • The graph shows the cost for each lawn that is mowed.
    12·2 answers
  • I need help fast thank you
    8·1 answer
  • To make 112112 dozen muffins, a recipe uses 312312 cups of flour. How many cups of flour are needed for every dozen muffins made
    14·1 answer
  • Round 2.972 to the nearest hundredth
    11·1 answer
  • What is the product of (7/8)(-16)(-7)(-1/4)=
    9·2 answers
  • What time is number 12? Please help
    15·1 answer
  • Carla and Mia own neighboring cornfields. Carla harvested 9/10 of an acre of corn on Monday and Mia harvested 1/2 of an acre. Ho
    6·2 answers
  • Please help with number 25
    7·1 answer
  • Write the equation of the line perpendicular to the line y=-3x+5 and passes through the point (2,6)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!