1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DanielleElmas [232]
3 years ago
10

Ted buys blocks

of spruce for y dollars each, and x blocks of mahogany for z dollars each. In a given month, Ted spends a total of C dollars, where C=wy+xz. The price of a block of mahogany, given that a block of spruce costs 5/9 as much as a block of mahogany, and Ted has bought 12 blocks of spruce and 15 blocks of mahogany for a total cost of $9750. Write an equation whose solution is the given quantity.
Mathematics
1 answer:
LekaFEV [45]3 years ago
6 0

Answer:

9750= 12w + 15z  

W= 250  

Z= 450

1 block of Mahogany is $450.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Hey! i’ll give brainliest help thanks
goldfiish [28.3K]
A government by people
7 0
3 years ago
James is placing an order for four for his bakery. The company he purchases from charges $25 for the first bag and $5 for each a
VARVARA [1.3K]

Answer:

A: CxB= Total

A: (4x19)x5+25=$405

Step-by-step explanation:

First you would find the total of all of the 4 bags. Witch would be 4x19=76. Then you would multiply that by shipping cost 76x5=380. Lastly you would add the $25 380+$25= 405. Think that is right. Hope this helps!

4 0
3 years ago
Traeq pays 35.34 for 3.1 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon
Morgarella [4.7K]
$11.40 because you just divide 35.34 by 3.1
3 0
3 years ago
Simplify. Assume all variables are non-zero. HELP ASAP!
Alexandra [31]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

((p^4*q)/p^8)^2.

p^4/p^8=p^(4-8)=p^-4=1/p^4

(q/p^4)^2=(q^2/p^8)

4 0
4 years ago
A soda costs $1.25 in a vending machine. A 12-pack of the same soda costs $3.49 at a grocery store. How much do you save by buyi
sweet [91]

Answer:

you would save 11.51 dollars

Step-by-step explanation:

12 cans times the vending machine price of 1.25$= $15

15-3.49=11.51

5 0
3 years ago
Other questions:
  • the diagram shows a circle inside a square. the circle has a radius of 6cm. the square has a side of 12cm . work out the shaded
    6·2 answers
  • Find the angle between the diagonal of the unit square in R2 and<br> one of the coordinate axes
    10·1 answer
  • What number is 7 units to the left of -1?<br><br> a.6<br> b.-6<br> c.-8<br> d.8
    13·2 answers
  • A+3ab+67a-2ab-1 and for 5 stars​
    5·2 answers
  • Name all of the properties of a parallelogram and its diagonal
    5·1 answer
  • Given that angle JKM is the exterior angle, which two angles are it’s remote interior angles?
    8·1 answer
  • Pitágoras filósofo matemático griego biblio entre los años 500 8496 antes de Cristo A qué edad murió y cuántos años hace que mur
    12·1 answer
  • If you could help I would really appreciate it, but if not that’s fine. Thank you.
    5·1 answer
  • Can some one help me please.
    9·1 answer
  • Can someone please help me with these problems
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!