1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bad White [126]
3 years ago
12

3/8 of 24 is equal to?​

Mathematics
2 answers:
o-na [289]3 years ago
8 0

Answer:

9

Step-by-step explanation:

mixer [17]3 years ago
4 0

9, this is because 3/8 × 24 = 9

You might be interested in
Three cans of tuna costs $1.50. what is the cost of one can of tuna. what is being compared
Aloiza [94]
3 cans = $1.50

1.50
------- = 1 can
3 cans


1.50
------- = .50
3



1 can = $.50
8 0
4 years ago
Math question please help
almond37 [142]

Answer:

  y = -7x +8

Step-by-step explanation:

The slope-intercept form of the equation of a line is ...

  y = mx +b

where m represents the slope, and b represents the y-intercept. The y-intercept is the value of y when x=0. Here, you have m=-7 and b=8. Your equation is ...

  y = -7x +8

7 0
3 years ago
Given the function, f(x)=10x-3, <br> what is the value of the function when x=-1/2
Mandarinka [93]
-8

f(-1/2)=10(-1/2)-3
f(-1/2)=(-5)-3
f(-1/2)=-8
6 0
3 years ago
Jacob designs a building with a square base. He starts by building a model for the building, which has a base with an
ryzh [129]

Answer:

scale factor is 169

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
a fruit Shop sells dried fruit by the pound the cost for X pounds of raisins is represented by the equation y= 3.5x, where y is
otez555 [7]

y=4.5x the equation for cranberries

Step-by-step explanation:

So the easiest way to solve this would be take the $18 and divide it by the 4 pounds you then get the unit price per pound which is $4.5 a pound

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If a math problem is asking me to take 50% to 70% of your maximum heart rate , is it asking me to subtract ? what operation do i
    10·1 answer
  • conjectures math statement 2(x^2+5)=60 what is the reason? 2x^2+10=60 what is the reason? 2x^2=50 what is the reason? x^2=25 wha
    6·2 answers
  • Question 2 In the fall, a community service club sold 10 shirts and 20 hats for a total of $490. In the spring, the club sold 20
    13·1 answer
  • A survey of a company's employees explored the relationship between employee status and support of a new workplace safety policy
    12·1 answer
  • There are 360 people at a museum opening. Half of the people are museum supporters,3/8 are artists and the rest are museum emplo
    7·2 answers
  • I NEED HALP CAN SOMEONE HELP ME QUICK!
    14·1 answer
  • Please help! It's Algebra.
    9·1 answer
  • sam is making a project out of wood. he needs a board that is 2 3/4 feet long. he has a board that is 3 1/8 feet long. how much
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP I NEED THIS HW IN A HOUR! I MARK BRAINLIEST! Which data set could be represented by the box plot shown below?
    14·1 answer
  • Marking brainliest! <br><br> What is the question asking did ?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!