1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
3 years ago
12

I just want to know how do you solve these? An example is fine.

Mathematics
1 answer:
Damm [24]3 years ago
4 0
The value is given in question.... put the corresponding value in the equation in place of "x" and you will obtain the value of "y"
You might be interested in
Store A is offering two tubes of lip gloss for $7. The costs for lip gloss at Store B are shown in the table. Assume the cost fo
solmaris [256]
Hi,

I think this is the table, correct?

Number of Tubes        3                5                      7

Cost ($)                    12              20                     28

we can calculate the prize as the number of tubes multiplied by 4:
3*4=12
5*4=20
7*4=28

which means that one tube costs 4 dollars!

However, in the store A two tubes cost 7, which means that one costs half of this -3.5

So Store B is more expensive (4 dollars per 4 rather than 3.5 as in Store A).


5 0
3 years ago
Am I correct?<br> will mark brainliest
jeka94

Answer:

Rhombus

Step-by-step explanation:

Mark as Brainllest

8 0
3 years ago
Please help me out with math, I suck at it​
dalvyx [7]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

i think it might be-3 because a negative and a negative equals a positive

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The school that Joe goes to is selling tickets to a choral performance. On血e first day of ticket
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

The price of one senior citizen ticket is $8, and the price of one child ticket is $11.

Step-by-step explanation:

You are looking for two things: the price of a senior citizen ticket and the price of a child ticket.

We need to write two equations using two variables.

Let s = price of 1 senior citizen ticket.

Let c = price of 1 child ticket.

First day of ticket sales:

6 senior citizen tickets, 8 child tickets, total sales of $136

Since s is the price of a senior citizen ticket, 6 tickets cost 6s.

Since c is the price of a child ticket, 8 tickets cost 8c.

The total sales is 6s + 8c.

The total sales is $136, so our first equation is

6s + 8c = 136

Now we do the same for the second day of ticket sales.

6 senior citizen tickets, 9 child tickets, total sales of $147.

Since s is the price of a senior citizen ticket, 6 tickets cost 6s.

Since c is the price of a child ticket, 9 tickets cost 9c.

The total sales is 6s + 9c.

The total sales is $147, so our second equation is

6s + 9c = 147

The system of equations is

6s + 8c = 136

6s + 9c = 147

Multiply both sides of the first equation by -1. Write the second equation below it. Then add the equations.

       -6s - 8c = -136

(+)     6s + 9c = 147

----------------------------

                  c =   11

c = 11, so the cost of a child ticket is $11.

Now substitute 11 for c in the first equation, and solve for s.

6s + 8c = 136

6s + 8(11) = 136

6s + 88 = 136

6s = 48

s = 8

The price of a senior citizen ticket is $8.

The price of a senior citizen ticket is $8, and the price of a child ticket is $11.

6 0
2 years ago
I need help with surface area
patriot [66]

Answer:

Surface Area varies by object/shape.

Ask your teacher/learning helper for those formulas of surface area

Step-by-step explanation:

Surface area is the sum of all faces (or surfaces) on a 3D shape. A cuboid has 6 rectangular faces. To find the surface area of a cuboid, add the areas of all 6 faces. We can also label the length (l), width (w), and height (h) of the prism and use the formula, SA=2lw+2lh+2hw, to find the surface area.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the order of operations to simplify the expression: 23 + 5 × 10 ÷ 2 – 33 + (11 – 8)
    14·2 answers
  • I SHALL NAME THEE BRAINLIEST!! (: Pls help me. (#1) 4A - 1 = 3A + 8 solve and check (#2) 1 + F + 3 + F = F + 5 solve and check (
    7·1 answer
  • How long is DE?<br><br> Any help will be appreciated thank you
    9·1 answer
  • Which item has a unit rate of $6.50?
    9·2 answers
  • #5 Find the unit rate of the<br> tuation below.<br> ou run 12 miles in 2 hours
    13·1 answer
  • Which two points on the number line are opposites?
    15·1 answer
  • Please give me the correct answer.​
    7·1 answer
  • Madison is in charge of buying the hamburger meat for her school picnic. She needs to buy
    15·1 answer
  • You are purchasing drywall for a remodeling job. Mike’s Drywall charges a delivery fee of $25 and charges $10 per
    12·1 answer
  • Michaela runs to the end of her street and back in 90 s. Her brother, Jacob, walks to the end of the street and back in 3 min. T
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!