1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vagabundo [1.1K]
2 years ago
10

Mr reinard bought 5 pounds of feed for his chickens for $10. how much did the feed cost per pound in dollars

Mathematics
1 answer:
VladimirAG [237]2 years ago
7 0
For this we would just need to divide the cost by the amount of pounds.

$10/5 pounds
=$2/pound 

The feed costs $2 per pound. Have a nice day!

You might be interested in
Jessie is shopping for clothing gifts for her friends. On the first trip to the store, she purchased 4 t-shirts and 7 scarves an
marshall27 [118]

Answer:

Not confident in this answer but $9.30  ¯\_(ツ)_/¯

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert 203 yards into meters.
yuradex [85]

Answer:

184.73

Step-by-step explanation:

1 yard = 0.91m

203 yard=?

(203x0.91)/1=184.73.

+1(415) 450-6164

3 0
2 years ago
Find three consecutive integers such that that product of the first and third is one
Tema [17]

Answer:

n = the first

n + 1 = the 2nd

n + 2 = the 3rd

n(n + 2) - (n + 1) = 10(n + 2) + 1

n2 + 2n - n - 1 = 10n + 20 + 1

n2 - 9n - 22 = 0

(n - 11)(n + 2) = 0

If two factors = 0, at least one must = 0.

n - 11 = 0

n = 11

11,12,13

n + 2 = 0

n = -2

-2,-1,0

7 0
2 years ago
The percent of fat calories that a person in America consumes each day is normally distributed with a mean of about 36 and a sta
sp2606 [1]
The answer is definitely most certain in the whole entire world is 5760 percent of fat calories 
3 0
3 years ago
This is Q2:5 Weekly Math Review
mezya [45]

Answer:

28.50+x or 28.50x

Step-by-step explanation:

6*4.75=28.50

6*x=6x or x

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1 3 fourth +1half+1 fourth+ 1 half
    12·1 answer
  • Simplify<br> (3 - 2x + 2x2) + (4x - 5 + 3x2)
    7·2 answers
  • The function y=−16x2+v0x models the height of a football in feet x seconds after a player kicks it. In the equation of the funct
    10·2 answers
  • PLEASE EXPLAIN HOW TO DO THIS!!!
    10·2 answers
  • How do you graph y=8.5x
    15·1 answer
  • Evan spend $15.89 on 7 pounds of birdseed. How much did the birdseed cost per pound ? Show work
    14·1 answer
  • Barbara made a punch by mixing quarts of ginger ale with quarts lemonade. How many pints of punch did Barbara make? (1 quart = 2
    12·2 answers
  • Y varies directly with X if y equals 39 when x equals 3 What is the value of y when x equals 2
    13·1 answer
  • Whats the best definition<br> of slope
    14·2 answers
  • Plss help i’ll give brainliest thank you!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!