1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DerKrebs [107]
2 years ago
10

Imagine that you have the opportunity to purchase a large piece of land for $100,000, after taking out a loan. You have decided

to take out a loan for $135,000 in order to cover the cost of the land purchase and building your park. You have hired a financial adviser to help you explore different loan options and decide which one is best for you. Below you will see the different loan options. You will need to calculate the total cost of each loan with interest. Once you have do this you and your group members will need to decide which of the loan options is best for you and why.
Option #1 – charges 5% simple interest per year; this is a short-term loan for only 5-years.






Option #2 – charges 7% simple interest per year; this is a short-term loan for only 3-years.








Option #3 – charges 3.2% simple interest per year; there is no time limit on this loan (as a group determine how long you think it will take you to make enough money to be able to pay back the loan with interest)








Option #4 - charges 10% simple interest per year; only lasts 10 months






Option #5 - charges 12% simple interest per year; only lasts 6 months








Written Response

You will be meeting with your financial adviser in two days. Write out which loan option your group is choosing to use and why. You really want to impress her with how much thought you have put into this decision so be as detailed as possible.
Mathematics
2 answers:
MakcuM [25]2 years ago
3 0

what is this

Step-by-step explanation:

Option #1 – charges 5% simple interest per year; this is a short-term loan for only 5-years.

Option #2 – charges 7% simple interest per year; this is a short-term loan for only 3-years.

Option #3 – charges 3.2% simple interest per year; there is no time limit on this loan (as a group determine how long you think it will take you to make enough money to be able to pay back the loan with interest)

Option #4 - charges 10% simple interest per year; only lasts 10 months

Option what is this

Kryger [21]2 years ago
3 0

Answer:

Its option one

Step-by-step explanation:

Because 135,000/5=27000 then x5=135,000

You might be interested in
Bigideasmath.
ratelena [41]
The total number of calories for 18 cups of milk is 1620 calories.
If two cups of milk is 180 calories then divide 180/2 to find the unit rate.
Then multiply 90 by the number of cups (18) and then you get the total number of calories for that many drinks.
6 0
2 years ago
Please help I am doing a test right now
sineoko [7]

Answer:

yeet

Step-by-step explanayeettion:

10

5 0
3 years ago
R+q-r; use q=6,and r=2
Anastasy [175]

Answer:

so you would replace all r with 2 which is 2+q-2

then replace the q with 6 so it would be: r+6-r

combined both of these to get

2+6-2

which would equal to 6

add the 2 and the 6 to get 8

then subtract 2 to get 6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the slope of one of these parallel lines is 1.25, the slope of the other line is ___.
oksian1 [2.3K]
1.25 also bc they are parallel
6 0
3 years ago
Apa yang dimaksud partikel? ​
Anna11 [10]

Answer:

b                                

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help!1
    12·2 answers
  • A rectangular lot whose perimeter is 340ft is fenced along three sides. An expensive fencing along the lot's length cost $42 per
    5·2 answers
  • How many degrees are in 3pi/2 radians?
    12·1 answer
  • PZ HURRY. find angle b.​
    8·2 answers
  • Your parents will retire in 19 years. They currently have $350,000 saved, and they think they will need $800,000 at retirement.
    15·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH GEOMETRY!! PLEASEEEEE!! I DONT NEED AN ANSWER!! I JUST NEED SOMEONE TO PLEASE EXPLAIN TO ME HOW
    14·1 answer
  • The water rate is $1.39 per 792 gallons of water used. What is the water bill for using 40,000 gallons of water?
    13·1 answer
  • HELP ME PLEASE!
    5·1 answer
  • If a pack of M&Ms contains 40 M&Ms in class $1.20 what is the unit price
    6·1 answer
  • Marty collects colorful paper clips. Each week he is sure to add exactly five new paper clips to his collection. Make a table re
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!