Answer:
1 Gallon of milk = $5
Step-by-step explanation:
1/2 a gallon + 1/2 a gallon = 1 gallon
2.50 + 2.50 =$5
I hope i helped you :)
Answer:
See below for answer.
Step-by-step explanation:
RP/RT =RQ/RS Given
∠R = ∠R
ΔPQR similar to Δ TSR If the measures of two sides of a triangle are proportional to the measures of two corresponding sides of another triangle and their included angles are congruent, then the triangles are similar.
Answer:
p² -16pq + 36q²
Step-by-step explanation:
Given
(-
p + 6q)²
= (-
p + 6q)(-
p + 6q)
Each term in the second factor is multiplied by each term in the first factor, that is
-
p(-
p + 6q) + 6q(-
p + 6q)
=
p² - 8pq - 8pq + 36q² ← collect like terms
=
p² - 16pq + 36q²
The answer is the third option.
The explanation is shown below:
1. You must keep on mind the information given in the exercise:
- She bough 3 pounds of coffee.
- She bought 2 pounds of chocolate.
- She spent a total of $24.
2. Therefore, you can call the price per pound of coffee
and the price per pound of chocolate
.
3. When you multiply 3 pounds by the price per pound of coffee, you obtain the amount of money she spent for 3 pounds. When you multiply 2 pounds by the price per pound of chocolate, you obtain the amount of money she spent for 2 pounds. If you add both amounts, you obtain the total spent, which was $24.
4. Therefore, you can express this as following:

Answer: Y= -x/5 + 32/5
Step-by-step explanation: