1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
3 years ago
15

What is the perimeter?

Mathematics
2 answers:
Alex_Xolod [135]3 years ago
8 0
9x+3 y I’m in math hope that helps man
aleksandr82 [10.1K]3 years ago
7 0

Answer:

D.) 10x + 2y

Step-by-step explanation:

x + 4x + 4x + x = 10x

y + y = 2y

10x + 2y

Hopefully this helps you :)

pls give me brainlest ;)

You might be interested in
Evaluate tan²0 for 0 = 60°. <br> 1/3 <br> 3/4 <br> 1 <br> 3
Alenkinab [10]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

i Substituted the value ofthe variable into the equation and simplified it.

7 0
3 years ago
Please help!!
Dima020 [189]

Step-by-step explanation:

Using this formula;

A = P(1 + rt)

A = Amount i.e. $5000

P = Principal or Initial payment

r = rate i.e. 12%

t = 4 years

5000 = P(1 + 0.12 × 4)

5000 = P(1 +0.48)

5000 = P(1.48)

P = 5000 / 1.48

= $3378.378

= $3378

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer can’t seem to get it right.
kow [346]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

Each time the squares double so the pattern will go, 1,2,4,8,16

6 0
2 years ago
Which equation is the equation of the line that passes threw (-10,3) and is perpendiculare to y=5x-7?
ser-zykov [4K]
When a line is perpendicular to another line, the gradient becomes the “negative reciprocal” which basically means flip the gradient and change the sign. In this instance the negative reciprocal of 5x has to be -1/5 as it has been flipped and made negative. At this point the answer can only be B or C.
After this you can use the point given to work out the y-intercept:
y-y1 = m(x-x1)
y-3 = -1/5(x+10)
y-3 = -1/5x - 2
y = -1/5x -1
And there’s your answer: C
4 0
3 years ago
50 munchkins for $7, <br> 75 munchkins for $9<br> which is the better deal?
Ierofanga [76]
The second deal is better bc u get 25 more munchkins and you only pay 2 more dollars. 
Hope this helps!!!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • With interest of $1,832.00 and a principal of $16,000 for 206 days, using the ordinary interest method, the rate is:
    7·1 answer
  • What is the price per kilogram of candy if you paid $2.25 for 1 1/4 kg?
    11·2 answers
  • Solving Exponential and Logarithmic Equation In exercise,solve for x or t.See example 5 and 6.
    11·1 answer
  • The expression as an inequality for the statement above is:​
    12·1 answer
  • If five less than three times a number is equal to 10 what is the value of that number
    10·2 answers
  • www.carnegielearning.com if someone can do my assignments on here . ill pay you for the work you do using paypal.
    8·1 answer
  • 4. In the diagram, LW is parallel to ST. RL = 6 centimeters, LS = 3
    6·1 answer
  • Please help me with 19 and 20. The first best answer gets brainlist.
    8·2 answers
  • This graph shows which inequality?
    10·1 answer
  • Write a system of equations to describe the situation below, solve using substitution, and fill in the blanks.Josiah has punch c
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!