1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svp [43]
3 years ago
13

Find the x and the measure of each angle

Mathematics
1 answer:
alexandr402 [8]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

Hi there, hope this helps :)

You might be interested in
Stefan sells Jin a bicycle for $147 and a helmet for $18. The total cost for Jim is 150% of what Stefan spent originally to buy
soldi70 [24.7K]

Answer:

He spent $110.00 on both originally

Step-by-step explanation:

Add both prices too get 165

Then use the equation \frac{150}{100} = \frac{165}{x}

cross multiply to get 150x=16500

Divide 16500 by 150 to get x alone

x= 110

4 0
3 years ago
In the graph below, Point A represents Owen's house, Point B represents David's house and Point C represents the school. Who liv
ycow [4]

Answer:

• David

,

• 4 miles

Explanation:

In the graph:

The given locations are:

• Owen's House, A(11,3)

,

• David's House, B(15,13)

,

• School, C(3,18)

We determine both Owen's and David's distance from the school using the distance formula.

Distance=\sqrt{(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2}

Owen's distance from school (AC)

\begin{gathered} AC=\sqrt[]{(3-11)^2+(18-3)^2} \\ =\sqrt[]{(-8)^2+(15)^2} \\ =\sqrt[]{64+225} \\ =\sqrt[]{289} \\ AC=17\text{ miles} \end{gathered}

David's distance from school (BC)

\begin{gathered} BC=\sqrt[]{(3-15)^2+(18-13)^2} \\ =\sqrt[]{(-12)^2+(5)^2} \\ =\sqrt[]{144+25} \\ =\sqrt[]{169} \\ BC=13\text{ miles} \end{gathered}

We see from the calculations that David lives closer to the school, and by 4 miles.

The graph below is attached for further understanding:

5 0
1 year ago
Edgar pay $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?
prohojiy [21]

Answer:

He pays $8.70

Step-by-step explanation:

You would do $67.86 divided by 7.8 lbs

                 

6 0
3 years ago
Is 3/4 a rational number
Verizon [17]

Hello,

<em>3/4 is a rational number because it can be written as a fraction.</em>

Thanks,

<em>Deku ❤</em>

6 0
3 years ago
2. During a 5-day training at your department, the number of visitors tripled each day. If the training started on a Monday with
bixtya [17]
Monday/345
345×3=
Tuesday/1,035
1,035×3=
Wendsday/3,105
3,105×3
Thursday=9,315
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which equations illustrate the commutative property of multiplication?
    8·1 answer
  • Which of the following is equivalent to 18-V-25 ?
    9·1 answer
  • 8(-2+ 7) + 10(7n + 4)
    11·2 answers
  • Which algebraic expression is a difference with two terms?
    15·1 answer
  • Can someone please help
    11·1 answer
  • A trapezoid was broken into a rectangle and two
    14·1 answer
  • If the equation to calculate the time it takes
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH ME MATH In a survey of 3500 people who owned a certain type of​ car, 1750 said they would buy that type of c
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ALMOST DUE BRANILIEST AND 5 STARTS AND A THANKS PLSLSLSLSL
    11·2 answers
  • PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!