1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
2 years ago
15

A graduate student researcher designs a study that will investigate the

Mathematics
1 answer:
Sholpan [36]2 years ago
8 0

Answer:

a. more samples need to be compared

c. the samples are not similar

You might be interested in
A mechanic works on the overhaul of a transmission. He starts at 8:25 AM and finishes
Mama L [17]
$56.25

8:25 - 4:25 = 4 hours

4 hours - 1 hour for lunch = 3 hours

$18.75 x 3 = $56.25
3 0
2 years ago
1. The weekly ad for a local grocery store advertises a 5 pound bag of organic apples for $13.95. Round each rate to the nearest
olga_2 [115]

Answer:

a)

$2.79 per pound.

$0.93 per apple.

b)

Unit price per pound is typically used because weight and size of every      apple is not same.

Step-by-step explanation:

5 pound bag of organic apples = $13.95

1 pound bag of organic apples = $13.95/5

                                                   = $2.79

The unit price of apples that cost $13.95 for 5 pounds is $12.79 per pound.

<em>As a general rule, 1 pound of apples is equal to: 4 small apples. 3 medium apples. 2 large apples. So, here we assume that apples are of medium size.</em>

3 apples cost = $2.79

<em>The unit price means 'what is the cost of 1 apple'</em>

1 apple cost    =$2.79/3

                       =$0.93

The unit price of apples that cost $2.79 for 3apples is $0.93 per apple.

<em />

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which answer represents the range of the logarithmic function given below?
laiz [17]
I think it is a but I’m not sure
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you a shade a venn diagram of B-A
natali 33 [55]

Don't shade the part A and the part between A and B. Shade the B part only.

5 0
3 years ago
9 cm3 divided by 3 cm2 =
Dafna11 [192]

Answer:

3m

Hope this was helpful!

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Graph the logarithmic function y=log(x-4) please show work
    9·1 answer
  • Which linear inequality is represented by the graph graph​
    11·1 answer
  • A circle with area 36 pi has a sector with a central angle of
    6·1 answer
  • Calculate the number in the middle of 14.5 and 5.2
    15·2 answers
  • Find the range of the data set: 7, 12, 15, 4, 23, 15, 25, 9
    9·1 answer
  • Plz help its due TOMMOROW​
    5·1 answer
  • Manny has four pieces of carpet in the shape of a square like the one shown. He wants to use them together to carpet a portion o
    8·1 answer
  • Write the unit rate for each * You score 84 points in 6 games.​
    7·1 answer
  • Evaluate the expression on top helllp pls
    8·2 answers
  • Please help!!!! I will mark brainlest
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!