1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Studentka2010 [4]
3 years ago
5

Which represents a unit rate the cost of cat food $36 per 3 bag, the cost of orange juice is $3 per jug, the cost of photocopies

is $1 per 10 pages, the cost of roses is $50 per dozen
Mathematics
1 answer:
Leviafan [203]3 years ago
8 0

Answer:

Its definitely 23$ is equally into 33$ and if its add it will be €23 and then you will add some randomly number and plus it to 23 and 13 is the answer thank me later

You might be interested in
Anna makes a pot of vegetable bean soup. She is using 1/4 cup measuring cup. How many times will Anna need to fill the measuring
docker41 [41]

Answer:

3 1/2

Step-by-step explanation:

1/4=2/8

7/8 divided by 2/8= 3 1/2

6 0
3 years ago
Mike Practices 1 1/3 hours of soccer on Wednesday, 1 2/9 hours of soccer on Thursday and 1/3 hour of soccer on Friday. How many
Juli2301 [7.4K]
8 hours because 11/3 of an hour is 3 hours and 40 minutes. 12/9 is 4 hours. 1/3 is 20 minutes and if you add it all together you get 8 hours
8 0
3 years ago
After selling your house and purchasing a new house you have $25,000 left you wish to invest. The first
Dominik [7]

Answer:

Of course CD is higher then investing in T-bill

5 0
3 years ago
Write an equation of the line that passes through (-2, 8) and (-4, -4)
Nady [450]

Answer:

y=6x+20

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Nancy wants to sell 54 CD'S to her 6 friends for 5.00 each. How much will Nancy receive from selling her CD's? If each friend bu
alekssr [168]

Answer:

she will make $270 and each friend buys 9 CD's

Step-by-step explanation:

To find the money she makes take the CDs and multiply it times the money each one costs. To find the amount each friend buys divide the cds by th amount of friends

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If 15 books cost $90, what is the unit price?
    9·2 answers
  • it costs n dollars a day to rent a bike. Which expression represent the number of days a bike can be rented for $32.
    11·1 answer
  • The monthly salary of all adults in a certain US town is known to be right skewed with a mean of $3700. If a random sample of si
    15·1 answer
  • 42,429 rounded to the nearest ten thousand
    15·1 answer
  • Which angle is adjacent to A. B. C. D.
    11·1 answer
  • Is 3/7 rational or irrational
    10·1 answer
  • A radio transmission tower is feet tall. How long should a guy wire be if it is to be attached feet from the top and is tomake a
    15·1 answer
  • Joanna went school supply shopping. She spent $33.33 on notebooks and pencils. Notebooks cost
    15·1 answer
  • Find the value of arc s
    14·1 answer
  • What is 897 divided 7960
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!