Answer:
s=3
Step-by-step explanation:
27=9•s
Divide each side by 9
27/9 = 9s/9
3 =s
16*12=months
16*365=days
Then take that answer and multiply it by 24 for hours then take that number and multiply it by 60 for minutes and then take that number and multiply it by 60 for seconds.
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer: Hello!
A second order differential equation has the next shape:

where p(t), q(t) and g(t) are functions of t, that can be constant numbers for example.
And is called homogeneus when g(t) = 0, so you have:

Then a second order differential equation is homogeneus ef every term involve either y or the derivatives of y.