1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
konstantin123 [22]
2 years ago
7

A game of chance involves rolling a standard, six-sided die. The amount of money the player wins depends on the result of the di

e roll: * If the result is 1 or 2, the player wins nothing; * If the result is 3, 4, or 5, the player wins 4 dollars; * If the result is 6, the player wins 36 dollars. (Note: Your answer to the question below should be rounded to three decimal places.) If you play this game once (and it costs you nothing to play), what is the expected amount of money you will win?
Mathematics
1 answer:
Sloan [31]2 years ago
8 0

Answer:

If you play this game once (and it costs you nothing to play), the expected amount of money you will win is:

$8.

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

The probability for the result to be 1 or 2 = 33.33% (100/6 * 2)

The probability for the result to be 3, 4, or 5 = 50% (100/6 * 3)

The probability for the result to be 6 = 16.67% (100/6 * 1)

Data Table:

Event                              Probability       Value Won

The result is 1 or 2           33.33%              $0

The result is 3, 4 or 5     50.00%              $4.00

The result is 6                 16.67%              $36.00

Expected Value:

Event                              Probability          Value              Expected Value

The result is 1 or 2           33.33%              $0                $0 ($0 * 33.33%)

The result is 3, 4 or 5     50.00%              $4.00           $2.00 ($4 * 50%)

The result is 6                 16.67%              $36.00          $6.00 ($36 * 16.67%)

Total expected amount of money  =                             $8.00

You might be interested in
I neeeeeeeed helppppp please please please ​
kobusy [5.1K]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

you have 3*2*2=6*2=12

4 0
2 years ago
Joe spends $8 on lunch and 6.50 on dry cleaning.He also buys 2 shirts that cost the same amount. Joe spends a total of $52.What
Alisiya [41]
Each shirt cost's $18.75
7 0
3 years ago
a store's cost for a stereo was $27. The markup was 75%. A customer purchased it on sale for 40% off. What was the purchased pri
Pachacha [2.7K]
Well a markup is the amount added to the current price so 75% added to 27$ then subtract 40%
5 0
2 years ago
Simplify the variable expression below as much as possible.<br> 3x + 2y + 5-3
agasfer [191]

Answer:

3x+2y+2=0

3x=-2y-2

x=-(2y+2)/3

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Simplfy <br> -3+(-10) <br> please explain how to do it too because i am lost in algebra.
Margaret [11]
Answer:
-13

you're basically adding -3 and -10 because they're both negatives
4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the answer to this?
    9·1 answer
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Kayla has a weekly budget of $730. She works at a clothing store and makes $155 per week, plus 20% commission on the merchandise
    12·1 answer
  • I got 60 right out of 110 questions on a test. What was my overall grade/percentage?
    11·2 answers
  • Dentermine whether this system of equations has one solution, no solution, or infinitely many solutions.
    7·2 answers
  • I need to know this i’ll give brainlyist
    15·2 answers
  • -42,260 rational or irrational
    9·1 answer
  • -3x + 6 - (-5) + 7x<br> Simplify it
    13·2 answers
  • Help me wit this rq…………..
    12·1 answer
  • In which quadrant is the point (2, -3) located?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!