1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
3 years ago
11

28 is 9 less than twice a number

Mathematics
2 answers:
larisa86 [58]3 years ago
7 0

Answer:

18.5

Step-by-step explanation:

28+9 = 37

so 37 divided by 2 = 18.5

28 is 9 less than 18.5 twice (37)

photoshop1234 [79]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

28=2x-9

37=2x

x=18.5

You might be interested in
Using the chart "Amount of $1 at Compound Interest" from previous reading section "More Compound Interest", find the total amoun
vitfil [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

the formula used for any interest other then continuously is

A=P(1+r/n)^nt

so... r=rate in decimal form ONLY n=how often interest is paid t=time passed

A=3000(1+.08/1)^(1)(5) = annually

A=3000(1+.08/2)^(2)(5)

A=3000(1+.08/4)^(4)(5)

use you calculator to get the answer

it is good practice to use your calculator now because soon you will be using it for population questions and those need to be entered very carefully.

7 0
3 years ago
Molly is converting 2 yards to millimeters. Will the number of millimeters be fewer than or greater than 2?
ololo11 [35]
Greater than.

yards are a larger unit of measurement, so to convert it there are more millimeters to count the same amount of space.
7 0
3 years ago
A hiker is at an elevation of meters from sea level. Which statement would explain the hiker’s movement if they want to get back
ElenaW [278]

Answer:

It would be 92 up

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gary is making a casserole but only needs 1/3 of the original serving size. If the number of servings Gary needs is 4, how many
Deffense [45]

Answer:

What equation will model the situation?

✔ x/3 = 4

How many servings did the original recipe make?

✔ 12

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of the variable.
nalin [4]

Answer:

The variable, y is 11°

Step-by-step explanation:

The given parameters are;

in triangle ΔABC;          {}              in triangle ΔFGH;

Segment \overline {AB} = 14         {}               Segment \overline {FG} = 14

Segment \overline {BC} = 27         {}              Segment \overline {GH} = 19

Segment \overline {AC} = 19         {}               Segment \overline {FH} = 2·y + 5

∡A = 32°                       {}                ∡G = 32°

∡A = ∠BAC which is the angle formed by segments \overline {AB} = 14 and \overline {AC} = 19

Therefore, segment \overline {BC} = 27, is the segment opposite to ∡A = 32°

Similarly, ∡G = ∠FGH which is the angle formed by segments \overline {FG} = 14 and \overline {GH} = 19

Therefore, segment \overline {FH} = 2·y + 5, is the segment opposite to ∡A = 32° and triangle ΔABC ≅ ΔFGH by Side-Angle-Side congruency rule which gives;

\overline {FH} ≅ \overline {BC} by Congruent Parts of Congruent Triangles are Congruent (CPCTC)

∴ \overline {FH} = \overline {BC} = 27° y definition of congruency

\overline {FH} = 2·y + 5 = 27° by transitive property

∴ 2·y + 5 = 27°

2·y = 27° - 5° = 22°

y = 22°/2 = 11°

The variable, y = 11°

8 0
3 years ago
Other questions:
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B4x-1%7D%7B3%7D" id="TexFormula1" title="\frac{4x-1}{3}" alt="\frac{4x-1}{3}" align="
    13·1 answer
  • Some please explain and help really stuck
    11·2 answers
  • 2gallon container of window cleaner costs $15.04. What is the price per cup?
    15·1 answer
  • What is the equation of the quadratic graph with a focus of (3, 1) and a directrix of y = 5?
    11·1 answer
  • How do I solve the equation.×-8=4 can you help me with step by steps on this please
    8·2 answers
  • 16 soccer cards and 22 baseball cards into group. What is the greatest number of cards she can put in each group? How many group
    6·1 answer
  • What is the area the triangle?
    13·2 answers
  • What is the median of this data set?
    12·1 answer
  • 3. A publisher printed 30,000 copies of an edition of a book. Each copy of the book cost the publisher 45Gp to produce and it is
    8·1 answer
  • Is this correct?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!