1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
9

Jace gathered the data in the table. He found the approximate line of best fit to be y = –0.7x + 2.36.

Mathematics
1 answer:
MaRussiya [10]3 years ago
3 0
The residual value is -1.14.
Plug 5 into x
y=-0.7(5)+2.36
=-1.14
You might be interested in
If f(x)=8-3|x+2|, find f(-6)
Dahasolnce [82]
To find f(-6), simply plug -6 in for x in the equation.
f(x)=8-3|x+2|
f(-6)=8-3|-6+2|
f(-6)=8-3|-4|
f(-6)=8-3*4
f(-6)=-4

Hope that helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I'm doing elimination in systems of equations how do I solve this?????? Help!!!
Eddi Din [679]
X-3y=-5
-(x+3y=1)
-------------
-6y=-6
y=1
x=-2

7 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
What is the LCM of 10 and 14
Oduvanchick [21]
The LCM of 10 and 14 is 2.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A line representing Car B would have a parallel slope if:
Lerok [7]

Answer:

you add an image

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What does 6.4 round up to
    11·2 answers
  • Genus/ace/expert's PLEASE HELP
    13·2 answers
  • Melinda ate breakfast and wanted to leave her waitress a 20% tip her meal cost $7.50 How much money should Melinda leave for the
    13·2 answers
  • What fraction is equivalant to 4/7
    11·1 answer
  • Determine whether the triangles are similar. If there is sufficient information to determine that the triangles are similar, wri
    9·1 answer
  • What is MPTR<br> (x + 28)<br> T<br> S<br> R<br> (2x + 16)
    12·1 answer
  • What is the vertical asymptote of the rational function f(x) = 3x / (2x - 1)?
    9·1 answer
  • Rewrite the following without an exponent. 6^-2<br> Please answer ASAP!
    15·1 answer
  • Complete the square for x2 - 4x +<br> Then write the resulting expression as a<br> binomial squared.
    12·1 answer
  • 8. Which of the following does NOT deseribe a
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!