X-3y=-5
-(x+3y=1)
-------------
-6y=-6
y=1
x=-2
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Given that,
Unit price is the price of 1 unit

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes
<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>
$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli
The LCM of 10 and 14 is 2.
Answer:
you add an image
Step-by-step explanation: