1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tresset [83]
3 years ago
14

A customer wants to purchase a pair of shoes that cost $45 and the state sales tax is 7%.

Mathematics
1 answer:
Rasek [7]3 years ago
3 0

Answer:

$22.84

Step-by-step explanation:

The tax is calculated by 0.075 * 21.25 = 1.59375 or $1.59. So the total bill is the cost of items purchased plus tax, which is $21.25 + $1.59 = $22.84.

You might be interested in
Which geometric object is defined as the set of all points in a plane at a given distance from a given point
hodyreva [135]

Answer:

Circle

Step-by-step explanation:

This object is what we call "circle". All the points in the circle are at the same distance from a given point which is the center of the circle. Moreover, the distance between the center and every point on the circle is called "radius". Higher values for the radius imply points at a higher distance from the center.

Additionally, we can calculate the perimeter of the circle, or the circumference, with the following formula:

circumference = 2*(radius) pi

Where pi is an irrational number usually used as 3.14.

If you have doubts, try to draw a circle and measure the distance between the center and any point on the circle.

8 0
3 years ago
What chacharacteristic help you tell the difference between a rhombus and a rectangle? Explain.
jeka57 [31]
Rhombus -> 2 equivalent obtuse angles, 2 equivalent acute angles

vs.

Rectangle -> 4 equivalent right angles. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me real quick?
Dima020 [189]

Answer:

3.5p ≤ 40

Step-by-step explanation:

The inequality that best describes this problem is 3.5p ≤ 40;

Given parameters:

Total amount with me = $40

Cost per package of hot dog  = $3.5

Unknown;

The inequality that represents the problem  = ?

Solution:

p is the number of hotdogs that can be bought.

  So, total hotdog that can be bought if each hotdog cost $3.5 per box is;

                    p x 3.5

Now,

    this will equal the total amount at hand;

       p x 3.5 ≤ 40

         3.5p ≤ 40

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The scouts packed 9 boxes of different kinds of chips for their trip. Each box had 10 bags of chips. These clues show what they
Katarina [22]

The scouts eat 51 bags of chips on their trip

<h3>How to determine the number of bags of chips?</h3>

The given parameters are:

Boxes = 9

Bag = 10 chips

2 full boxes of potato chips and 3 bags left over.

This represents:

Potato chips = 2 * 10 + 3

Potato chips = 23 i.e. 23 bags potato chips are left over

1 fewer box of nacho chips than potato chips, with no bags left over

This represents

Nacho chips = (2 - 1) * 10

Nacho chips = 10 i.e. 10 bags of nacho chips are left over

The loose bags of potato chips is 3.

So, we have:

Barbecue chips = 2 * 3 bags

Barbecue chips = 6 bags

At this point, we have:

  • Potato chips = 23 bags
  • Nacho chips = 10 bags
  • Barbecue chips = 6 bags

The total number of bags left over is

Total = 23 + 10 + 6

Total = 39

The number of bags eaten is:

Eaten = 9 * 10 - 39

Evaluate

Eaten = 51

Hence, the scouts eat 51 bags of chips on their trip

Read more about algebra equations at:

brainly.com/question/953809

#SPJ1

6 0
2 years ago
Evaluate the expression when a = -6 and x =7 a-6x
IrinaVladis [17]

Answer:

-48

Step-by-step explanation:

you put the -6 in the place of a, and put 7 in the place of x. you get -6-6x7. 6x7 is 42. -6-42 is -48.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A family spends 20% of its monthly income on fuel. If they spend $324 a month on fuel, which is their monthly income?
    13·2 answers
  • Find the volume of the figure above.
    12·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • What is 56x1<br> Just a regular normal question from me<br> Your welcome in advance
    7·2 answers
  • Please answer correctly! I will mark you as Brainliest! Please No links or non correct answers or I will report and call Brainly
    11·1 answer
  • Pls halppppppppppppppp
    14·2 answers
  • Convert 1101 base 2 to base 10
    7·1 answer
  • A candle burns down at the rate of 0.5 inches per hour. The original height of the candle was 6 inches.
    12·1 answer
  • Is the solution 3/4 or 5 of 4.5x=18
    9·2 answers
  • The area of Marc's square garden is 225 ft².
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!