1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
icang [17]
3 years ago
9

a company makes wax candles in the shape of a cylinder. each candle has a diameter of 8 inches and a height of 3 inches. How muc

h wax will the company need to make 130 candles. use 3.14 for pie and do not round ​
Mathematics
1 answer:
Crazy boy [7]3 years ago
8 0
<h2>Answer:</h2>

for 1 candle: 150.72

for 130 candles: 19,593.6

<h3 /><h3>Step-by-step explanation:</h3>

the formula for finding the volume for a cylinder is:

V = π r ² × h

when you plug it in:

V = 3.14 (4) ² × (3)

V = 150.72

150.72 × 130 = 19,593.6

Hope this helps! (:

You might be interested in
What is the value of the expression<br> when x = 12 and p = -4?
goblinko [34]

Answer:

-48

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
The probability distribution histogram shows the number of days a book is checked out of a library.
iren [92.7K]

Answer:

D. 0.65

Step-by-step explanation:

0.20 + 0.15 + 0.30

= 0.65.

7 0
2 years ago
Answer number 2 or 3 or both:)
Ainat [17]

Step-by-step explanation:

9^8/9^2 ➡ 9^8-2 = 9^6 to divide this expression we subtract the bottom number from the top number

5^2 × 5^3 ➡ 5^2×3 = 5^6 to multiply this expression we multiply the powers

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Select the rule for the sequence The rule for the sequence is? Find the unknown term. The unknown term is​
Zigmanuir [339]
U would subtract to find the unknown term
6 0
2 years ago
Which of the following is the best buy?
drek231 [11]

The best buy is a 9 oz box of rice $1.25. (option d)

<h3>What is the best buy?</h3>

In order to determine the best buy, the unit cost of each option has to be determined. The best buy is the option with the lowest unit cost. The unit cost can be determined by dividing the total cost by the total quantity.

Unit cost = total cost / total oz

$0.90 / 6 = $0.15

$1.93 / 12 = $0.16

$2.42 / 16 = 0.151

$1.25 / 9 = 0.14

To learn more about division, please check: brainly.com/question/13281206

#SPJ1

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Jerry walked 1.5 mailed directly west. Than he walked 1.5 miles east. At this point how many miles did Jerry walk
    14·1 answer
  • True or false, the product of two rational numbers is never equal to 1.
    13·1 answer
  • 9(x) = 2x-1<br> r(x) = -2x<br> 2<br> 2<br> Find the value of r(q (2)).
    8·1 answer
  • Factor each completely?<br> A2-7a-18
    12·1 answer
  • Consider the function represented by the equation y-6x-9=0. Which answer shows the equation written in function notation with x
    14·2 answers
  • Find the surface area of the figure.
    8·1 answer
  • 85.
    7·1 answer
  • How many solutions does the following equation have?<br><br> 3x^2+10x+2=0
    14·1 answer
  • 20 points, help help help help help help help help help (5 points for each) ill mark brainlist, 5 stars, and a heart of thanks,
    14·1 answer
  • What is the perimeter of an equilateral triangle which has an area of 96\sqrt{3}96 <br> 3 ?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!