1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shalnov [3]
2 years ago
9

Please help me with this Brainiest answer to who ever is correct

Mathematics
2 answers:
german2 years ago
5 0

Answer:

y=-2x-3

Step-by-step explanation:

rodikova [14]2 years ago
5 0

Answer:

so slope or gradient is -2

Step-by-step explanation:

y=-2x-3

You might be interested in
Someone plz help! thx
timurjin [86]
Convert each mixed number to an improper fraction

--------------------------------------------
Convert 6&1/2 to an improper fraction

6&1/2 = (6*2+1)/2
6&1/2 = (12+1)/2
6&1/2 = 13/2
--------------------------------------------
Do the same for 9&1/4

9&1/4 = (9*4+1)/4
9&1/4 = (36+1)/4
9&1/4 = 37/4
--------------------------------------------
Now multiply the improper fractions 13/2 and 37/4. Multiply straight across

(13/2)*(37/4) = (13*37)/(2*4)
(13/2)*(37/4) = 481/8
--------------------------------------------
The last step is to use long division to find the mixed number equivalent of 481/8

Or we an say 
60*8 = 480
So 60*8+1 = 480+1
which means 
481/8 = (480+1)/8 = 480/8+1/8 = 60&1/8

Making the final answer to be choice C

Another way to get the answer is to convert 481/8 into a decimal to get 60.125 and then convert that back to a mixed number. You should get 60&1/8
6 0
3 years ago
All questions u may have to click the picture
jonny [76]
1. u must simplify 3^2 first because the order of operations states that u have to do exponents before subtraction.

2. 12 - 3^2 = 81......she subtracted the 3 first....12 - 3^2 = 9^2 = 81...which is an incorrect answer

3. u do not divide before simplifying 3^2.....order of operations states that u have to do exponents before division

4. no.....(12 - 3)^2 ......order of operations states that u do parenthesis before exponents...so (12 - 3)^2 = 9^2 = 81
5 0
3 years ago
Write an equation in standard form of the line that passes through (7, -3) and has a y intercept of 3.
SpyIntel [72]
Y=mx+c
-3=7+c
-10=c
y=7x+c
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A circular swimming pool has a radius of 28 ft. There is a path all the way around the pool that is 4 ft wide. A fence is going
Alexxandr [17]

The number of feet of fencing that is needed to go around the pool path is D. 201 ft.

<h3>How to calculate the number of feet?</h3>

We have a pool with a radius of 28 feet. The radius of the outer edge of the pool path would be equal to the radius of the pool plus the width of the path.

= (28 + 4) feet

= 32 feet

The circumference of the outer edge of the pool path would be equal to the perimeter.

p = 2 * pi * r

p = 2 * 3.14 * 32

p = 200.96 feet

p = 201 feet

Learn more about distance on:

brainly.com/question/15973912

#SPJ1

7 0
2 years ago
The population of City A was approximately 243,000
sasho [114]

Answer:

262440

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A mechanic wants to show that more than 44% of car owners do not follow a normal maintenance schedule.
    11·2 answers
  • Math question down below
    11·1 answer
  • Which part of the algebraic expression 7a - 4 is the constant?
    8·2 answers
  • At a sale on winter, Cody bought two pairs of gloves abd four hats for $43.00. Tori bought two pairs of gloves and two hats for
    9·2 answers
  • A new bean company is working on designing its label for the can. If the can measures 4 inches in height and has a 3 inch diamet
    5·1 answer
  • Worth 21 points and giving brianliest!!!! Please help ASAP
    7·1 answer
  • In a school thereare 160 boys to number of girls is 2:3how many girls there are
    11·2 answers
  • On a snowy winter's eve, two candles are lit at the exact same time. A 18-inch candle and a 21-inch
    8·1 answer
  • Bruno claims that the solution to the linear equation −3(2x+6)+25=1 is x=1. He shows the steps below to justify his solution.
    14·1 answer
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!