1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leona [35]
3 years ago
14

Which expression is equivalent to (x^4/3 x^2/3)^1/3

Mathematics
1 answer:
Oksanka [162]3 years ago
6 0

Answer:

X^2/3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
the big bag is 16 ounces and costs $4.32. The medium is 20 ounces and costs $2.60. The small bag is 6 ounces and costs $1.80
UkoKoshka [18]
What exactly is the question here?

The big bag is 16 ounces and $4.32
The medium is 20 ounces and $2.60
The small is 6 ounces and $1.80
8 0
3 years ago
ETF is an example of
Elena-2011 [213]
I believe the answer would be B. money market funds.
7 0
4 years ago
Find the equation of the ellipse with the following properties.
zalisa [80]
Equation of an ellipse:

(x-h)²/a² + (y-k)²/b² = 1
Since it passes through the origin (0,0) , then h = k = 0 hence the equation:
(x-0)²/a² + (y-0)²/b² = 1
x²/a² + y²/b² = 1

2a = major axis = 2.|5| + |-5| = 10. then a = 5 and a² = 25
2b = minor axis = 2.|3| + |-3| = 6. then b = 3 and b² = 9

Then the final equation is:
x²/25 + y²/9 = 1

6 0
4 years ago
Four students were asked to label angles in pairs of triangles. Their drawings are shown below. Tatyanna Triangle A B C. Angle B
valentina_108 [34]

Answer:

Anders

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Plot the image of point D under a dilation about point P with a scale factor of
Vikentia [17]
It’s at point d and point p
5 0
3 years ago
Other questions:
  • An 8-cup carton of soy milk costs $6.96. What is the price per pint?
    15·1 answer
  • Zoe's fish tank holds 27 liters of water. She uses a 3 liter container to fill the tank. How many times does she have to fill
    9·2 answers
  • How to solve related rate problems
    13·1 answer
  • ANSWER A LOT OF POINT!! Marvin made chili for a football party. He started making the chili at 3:55 P.M. It took 1 hour and 15 m
    15·1 answer
  • What is the answer to this math problem......
    8·2 answers
  • Markus receives dollar bills from his grandfathet for one week.On the first day he received $1; on the second day he received $2
    12·1 answer
  • The diagonal length of a rectangle is 21 inches, and the length of the rectangle is 8 inches.
    13·2 answers
  • Estimate 17.154+5.46 by rounding each number to the nearest tenth
    6·1 answer
  • Evaluate. (15+12)2+310⋅5 Enter your answer as a mixed number in simplest form by filling in the boxes. $$
    9·1 answer
  • Pls help me identify the angle
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!