Answer:
D
Step-by-step explanation:
Using process of elimination B and C are out because B is addition and C starts from 7. Then after reading A the equation for that would be 5g - g = 4g. That leaves D.
To find the cost per pound of rice, we can divide.
10 / 24 ≈ $0.42
A pound of rice approximately costs $0.42
Best of Luck!
y=9x+1.6
bring the 10.6 over by adding it to both sides