1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrrafil [7]
3 years ago
6

Jessica is selling girl scout cookies and recorded how many she sold in one afternoon. She sold Thin Mints, Trefoils, and Samoas

.
2a. She sold 54 boxes of Thin Mints, which was 60% of the total number she sold. How many total boxes did she sell? (3 points – 2 pts for correct answer, 1 pt for showing work)

2b. If 60% of the cookies sold were Thin Mints and 10% of the cookies sold were Samoas, how many boxes of Trefoils did she sell? (3 points – 2 pts for correct answer, 1 pt for showing work)
Mathematics
2 answers:
garri49 [273]3 years ago
6 0

Answer:

a-90

b-27

Step-by-step explanation:

Ainat [17]3 years ago
3 0

Answer:

a) 90 boxes

b) 27 boxes

Step-by-step explanation:

Please see the attached picture for the full solution.

You might be interested in
I have a bag of trail mix. One half of the bag is peanuts 1/4 of the bag is chocolate candies,1/4 of the bag is dried fruit. Wha
lana66690 [7]
50% or 1/2 or 1:2 would be your answer
3 0
3 years ago
A ribbon is cut into n parts. The length of each part increases such that they form a geometric progression. SPM Given the lengt
emmainna [20.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let\ say\ r \ the \common\ ratio:\\a)a_4=r^2*a_2=9*a_2\Longrightarrow\ r=3\ (not\ -3\ since\ parts\ are\ positive)\\\\b)\\\displaystyle \sum_{i=1}^{n} a_i =a_1+a_2+a_3+...+a_n\\\\=a_1+a_1*r+a_1*r^2+a_1*r^3+...+a_1*r^{n-1}\\\\=a_1*(1+r+r^2+...+r^{n-1})\\\\=a_1*\dfrac{r^n-1}{r-1} \\\\147620=5*\frac{(3^n-1)}{3-1} \\\\3^n-1=\frac{2*147620}{5} \\\\3^n=59049 \\\\n*ln(3)=ln(59049)\\\\n=\dfrac{ln(59049)}{ln(3)} \\\\n=10\\\\a_n=5*3^{10-1}=5*19683=98415(cm)

5 0
3 years ago
If nicholas spends $8.10 on pixie sticks,then how many pounds did he purchase?
Alex787 [66]

Answer:

how much does 1 pound cost?

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the distance between points (0,0) and (4, 6) on the coordinate plane.​
abruzzese [7]
4 up and 6 right


i hope this helped
5 0
2 years ago
Does this graph show a function? Explain how you know.​
GREYUIT [131]

Answer:

the answer is C. No, it fails the vertical line test.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help!!! MAX POINTS I CAN DO i put it in math because i trust the math people more
    7·2 answers
  • Which polynomials are listed with their correct additive inverse? Check all that apply. x2 + 3x – 2; –x2 – 3x + 2 –y7 – 10; –y7
    13·2 answers
  • Lorena has two pieces of ribbons. One piece is 3 meter 14 centimeter long. The other piece is 8 meters 24 centimeters long. How
    9·1 answer
  • It is a four digit whole number
    11·1 answer
  • What is the value of COS H?<br> Round to four decimal places if needed.
    6·1 answer
  • Please help me divide
    14·2 answers
  • Ramona is counting the posts between mile markers on the highway. In 1 mile, she counts 33 posts if the posts are evenly spaced,
    6·1 answer
  • Which of these equations, when solved, gives a different value of x than the other three? 9.1 = -0.2x + 10 10 = 9.1 + 0.2x 10 –
    10·2 answers
  • PLEASE HELP FOR PROJECT DUE TOMORROW
    7·1 answer
  • What is the standard form of 3 x 1,000 + 5 x 10 + 9 x 0.1 + 6 x 0.001?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!