1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kogti [31]
3 years ago
10

Jose bought a piece of fabric that was 5.6 meters long. From that, he cut 0.4

Mathematics
2 answers:
jasenka [17]3 years ago
8 0

Answer:

Jose has 5.2 meters of fabric left.

Step-by-step explanation:

5.6 - 0.4 = 5.2

kumpel [21]3 years ago
8 0
5.2 meters bc 5.6-0.4= 5.2
You might be interested in
You and your siblings are saving money to buy your parents an anniversary gift. You have already saved $50 and plan to save an a
ololo11 [35]

Answer:

The method we will use to solve applications with linear inequalities is very much like the one we used when we solved applications with equations. We will read the problem and make sure all the words are understood. Next, we will identify what we are looking for and assign a variable to represent it. We will restate the problem in one sentence to make it easy to translate into an inequality. Then, we will solve the inequality.

Step-by-step explanation:

The method we will use to solve applications with linear inequalities is very much like the one we used when we solved applications with equations. We will read the problem and make sure all the words are understood. Next, we will identify what we are looking for and assign a variable to represent it. We will restate the problem in one sentence to make it easy to translate into an inequality. Then, we will solve the inequality.

4 0
2 years ago
Please use an equation step by step and please show the numbers do not use words
Pepsi [2]

Answer:

Sorry but u need another photo i can't see

3 0
2 years ago
T he equation for a parabola with directrix y = –p and focus (0, p) is:
zhuklara [117]

The equation for a parabola with directrix y = –p and focus (0, p)

The distance between vertex and directrix is P

Also the distance between vertex and focus is also P

Focus (0,p) so focus lies on y axis

Directrix line is paralled to focus point

So Directex crosses the x axis .

Hence line of symmetry lies is the y-axis.

The graph is attached below.


3 0
3 years ago
Fund the equation of the line that passes through the points (1,2) and (3,12).
aalyn [17]

Answer:

y=5x-3

Step-by-step explanation:

slope is 5, plug in (1,2) for x and y to find b

8 0
3 years ago
A family is relocating from St. Louis, Missouri, to California. Due to an increasing inventory of houses in St. Louis, it is tak
Dafna1 [17]

Answer:

a. Assume that the population has a normal distribution.

b. The 90% confidence interval of the mean sale time for all homes in the neighborhood is between 219.31 days and 240.69 days.

Step-by-step explanation:

Question a:

We have to assume normality.

Question b:

We have that to find our \alpha level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:

\alpha = \frac{1 - 0.9}{2} = 0.05

Now, we have to find z in the Ztable as such z has a pvalue of 1 - \alpha.

That is z with a pvalue of 1 - 0.05 = 0.95, so Z = 1.645.

Now, find the margin of error M as such

M = z\frac{\sigma}{\sqrt{n}}

In which \sigma is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.

M = 1.645\frac{35}{\sqrt{29}} = 10.69

The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 230 - 10.69 = 219.31 days.

The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 230 + 10.69 = 240.69 days.

The 90% confidence interval of the mean sale time for all homes in the neighborhood is between 219.31 days and 240.69 days.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve for x: 3[× - 3] + 2 = 14
    6·1 answer
  • True or False: The following relation is a function. {(−5,−7),(0,4),(−5,3),(9,4)}
    11·1 answer
  • "If a figure is a square, then it is a regular quadrilateral." Is this true or false? Explain.
    13·2 answers
  • Chet needs to buy 4 work T-shirts all costing the same amount. After he uses a $25 gift certificate he can spend no more than $7
    7·1 answer
  • A real estate company is interested in the ages of home buyers. They examined the ages of thousands of home buyers and found tha
    14·1 answer
  • What does <img src="https://tex.z-dn.net/?f=4%21" id="TexFormula1" title="4!" alt="4!" align="absmiddle" class="latex-formula">
    10·2 answers
  • At a grocery store a 18 oz box of cereal costs $5.22. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • 1. On the first day of ticket sales, the school sold a total of 25 adult and child tickets. Each adult
    13·1 answer
  • X/-4 =30 what is X?????
    8·1 answer
  • Help me please .
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!