1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
3 years ago
13

The value of a particular stock is increasing at a rate of 7% every month.

Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]3 years ago
5 0

Answer:

Crrent money=$400

Incresaes 7% every month therefore money will get=

400+400×7/100

=400+28

=$428 he will get..

Step-by-step explanation:

And 28 is his increase money

You might be interested in
Last month, Ebony had 72 dollars in a checking account. The current balance is 126 dollars. What is the percent change in the ac
TEA [102]

Answer:

43%

Step-by-step explanation:

Last month, 72.

This month, 126.

Last month, ebony had 72/126 in her account to what she has this month. 72/126 as a percentage.

Ratio:

72:126

X100

7,200:12,600

÷126

57.142:100

Ebony had approximately 57% of her cash in her account last month, compared to this month.

5 0
3 years ago
line j is perpendicular to lines m and n. if the products of the slope of all three lines is -8, what is the slope of line j?
jeka94

Answer:

the slope of line j is -1/8, the slope of lines m and n are both 8.

Explanation step by step:

Suppose j is the slope of line j, m the slope of line m and n the slope of line n. Since:

1. line j is perpendicular of line m, so j*m= -1

2. J is perpendicular of line n, so  j*n=-1

3. m and n and parallel so m=n

As we want to know the slope of j we clear the equations presented to us in order to find it.

(1) m* n* j = -8, since n=m we have  n^{2}* j = -8.

we clear j; n^{2} * j = -8 \\ j =\frac{-8}{n^{2} }

replacing in the equation n*j = -1 we get

n*(-8/n^2) = -1. Thus n = 8. Since j = -1/n = -1/8.

7 0
3 years ago
8(2 + x) = 3x + 16 + 5x
Colt1911 [192]

Answer:

<h2><em><u>x</u></em><em><u> </u></em><em><u>=</u></em><em><u> </u></em><em><u>0</u></em></h2>

Step-by-step explanation:

8(2 + x) = 3x + 16 + 5x

=> 16 + 8x = 3x + 16 + 5x

=> 8x - 3x - 5x = 16 - 16

=> 0x = 0

=> <em><u>x = 0 (Ans)</u></em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The side lengths of a triangle are 12, 14, and x units
Orlov [11]

Answer: x=14

Step-by-step explanation: have a good day

6 0
2 years ago
2 mangoes cost $3.00 at the store. What is the cost per mango?
lara [203]

Answer:

1 mango = $1.50

Step-by-step explanation:

2 mangoes - $3

1 mango - $?

3 / 2 = 1.5

So:

1 mango = $1.50

Hope this helped!

(Let me know if I got something wrong!)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A teacher pays $39 for 10 books.What is the unit price of each book?
    7·2 answers
  • Please HELP Provide the missing reasons for the proof. Given: ∠C ≅∠E Prove: ABC ~ DBE
    7·2 answers
  • What is measure angle H
    5·1 answer
  • Help with #5 please
    10·1 answer
  • Help please will give brainliest !
    14·1 answer
  • PLEASE HELP I ATTACHED THE QUESTION BELOW!!!
    10·1 answer
  • What is the difference between an expression and an any quality
    6·1 answer
  • I really need some help with this question
    10·2 answers
  • HELP!!!!What is 1/4 turned into a decimal I REALLY NEED HELP BEFORE MY TEACHER GIVES ME A BAD GRADE
    13·2 answers
  • A rectangle has a perimeter of 28 feet. The width of the rectangle is two foot less than the length of the rectangle. What is th
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!