1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katovenus [111]
3 years ago
10

Sales on account for the first two months of the current year are budgeted as follows:

Business
1 answer:
Gnom [1K]3 years ago
3 0

Answer:

$705,400

Explanation:

Computation for the estimated cash collections on accounts receivable for the month of February.

January sales received in February:

Within discount period $102,900

[ (15%*$700,000) x 0.98]

After discount period $49,000

( 7%* $700,000)

February Sales received in February:

Within discount period $441,000

[(60% * $750,000) x 0.98]

After discount period $112,500

(15% of $750,000)

Estimated cash collections for February $705,400

($102,900+$49,000+$441,000+$112,500)

Therefore the estimated cash collections on accounts receivable for the month of February is $705,400

You might be interested in
Choose the term that best matches the description given.
Maksim231197 [3]
Specific Goals are goals that are specific, and example would be “I want to go to the beach and meditiate” so you would make it specific by saying in detail how you would get there like “sub” goals. Realistic Goals is when you have a goal that can be achieved. I’m not sure what a planning goal is.
4 0
2 years ago
Nathan wants to buy a sweatshirt and is trying to determine the better buy. He has a 3030​% coupon for the​ in-store purchase. T
slava [35]

Answer:

It is better online, for 1.1 dollars

Explanation:

Do you understand all the words used in stating the problem?

Yes.

What are you asked to find or show?

The differnece in price bewtween the store T-shirt and the On-line T-shirt

Can you restate the problem in your own words?

Nathan can purchase a Tshirt by $38 with 30% discount or $34 with 25% discount. Which is the cheapest option?

Is there enough information to enable you to find a solution?

Yes, we have the list price for both T-shirt and the discount on each one.

<u>Devise a plan:</u>

<u>Use a formula</u>

list price less discount = net cost

<u>We will calculate the net cost for the T-shirt</u>

<em>in-store purchase scenario</em>

$38 - 30% coupon = 26.6 dollars

<em>on-line purchase scenario</em>

$34 - 25% off = 25,5‬ dollars

<u>The difference will be:</u>

$26.6 - $25.5 = 1.1 dollar in favor of the online purchase

4 0
3 years ago
Jensen Company has a contribution margin ratio of 45%. This means that its variable costs are 55% of sales. True False
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

Jensen company has a contribution margin ratio of 45%. This means that its variable costs are 55% of sales.

This statement is true

Explanation:

Contribution margin ratio is the ratio of contribution to sales. Since the contribution margin ratio is 45%, it implies that variable costs are 55% of sales.

5 0
3 years ago
Weight-Gone offers a guaranteed weight loss of 8 pounds in one week without dieting or exercise. Thousands of customers purchase
kupik [55]

Answer:

Arrange for discussions with the customers including the possibility for full refund

Explanation:

Weight-Gone has failed in its promise of 8 pounds weight loss,hence a saving-grace approach would be to have cordial talks with the affected customers in order to establish their plight which will serve as a feedback for the quality team and the product design department in redesigning the product to make it fit for purpose.

Full refunds should also be arranged in order to show the company as been a responsible and trusted corporate citizen.

8 0
2 years ago
40. The Battaglia Co. produces lounge chairs. At a budgeted amount of 10,000 lounge chairs the manufacturing overhead is $50,000
bija089 [108]

Answer:

C. $4,500 favorable

Explanation:

Spending Variance is the difference between the actual and estimated value of the expense. In this question we need to calculate the variance of total manufacturing overhead.

Variable

Actual Variable cost = $60,500

Manufacturing overhead application rate = Budgeted overhead / Budgeted units = $50,000 / 10,000 units = $5 per unit

Applied Overhead = Actual production x application rate = 11,000 units x $5 = $55,000

Variance = $60,500 - $55,000 = $5,500 unfavorable

Fixed

Actual fixed overhead = $125,000

Budgeted Fixed overhead = $135,000

Variance = $135,000 - $125,000 = $10,000 Favorable

Total Variance = Variance of variable manufacturing overhead cost + Variance of fixed manufacturing overhead cost

Total Variance = $10,000 Favorable - $5,500 unfavorable

Total Variance = $4,500 Favorable

4 0
3 years ago
Other questions:
  • According to ronald reagan and william
    8·1 answer
  • The purchase of capital equipment by a company, which would likely be quite an involved process, is an example of a _____ situat
    14·1 answer
  • Sneed Corporation reported balances in the following accounts for the current year: Beginning Ending Income tax payable $ 54 $ 3
    15·1 answer
  • why are power outages , oil spills, terrorism and war classified as natural risk if they are all manmade?
    5·2 answers
  • American airlines found that for some jobs it was unwise to train workers on equipment used at the work site. therefore, a speci
    5·1 answer
  • Which of the following statements is correct?
    14·1 answer
  • Carlos Landry finds he has less and less energy to go to work each day. On average he misses two days a week. Carlos may be suff
    13·1 answer
  • For accounting errors, which of the below sentences is true?
    10·1 answer
  • At the beginning of the current season on April 1, the ledger of Sandhill Pro Shop showed Cash $2,950; Inventory $3,500; and Com
    5·1 answer
  • ______ across boundaries occurs even beyond the boundaries of the organization to include customers.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!