1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sattari [20]
3 years ago
8

What was something interesting that you learned in geometry class that might help you in the future?

Mathematics
1 answer:
san4es73 [151]3 years ago
7 0

Answer:Geometry allows students to connect mapping objects in the classroom to real-world contexts regarding direction and place. Understanding of spatial relationships is also considered important in the role of problem solving and higher-order thinking skills.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If the coordinates of point A are (-3,2) and the coordinates of point B are (7,6) the x intercept of cd is
Rainbow [258]
You have to use the equation which has just slipped my mind. It say x1-y1 over x2-y2. Then you will find x. I am so sorry this equation name slipped my mind. If I remember I will let you know.
4 0
3 years ago
What is the simplest form of 54/54
krek1111 [17]
1 is the simplest form since the line means division. 54 divided by 54 is 1.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
six girls and four boys have entered the science fair. first, second, and third place awards are to be given out. what is the pr
Dafna1 [17]
Given:
6 girls
4 boys

Probability of 1 girl being chosen: 1/6
Probability of 1 boy being chosen: 1/4
Probability of another boy being chosen: 1/3

1/6 = 0.17 x 100% = 17%
1/4 = 0.25 x 100% = 25%
1/3 = 0.33 x 100% = 33%

17% + 25% + 33% = 75%

The probability that exactly one girl and two boys will receive awards is 75%.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this math question
qwelly [4]
9cm

Imagine there are 2 triangles solve for one 3*3=9\2=4.5

Then add
4.5+4.5=9
7 0
3 years ago
Help please thank you.
adoni [48]
As the temperature increases, hot chocolate sales increase.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of q
    14·1 answer
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • What is the standard form of the equation of the circle with center (-2, -3) and a radius of _/2 /4 ?
    5·1 answer
  • How to solve equation 121x²-110x=4
    12·2 answers
  • Part A: What is the measure of angle x? Show your work. (5 points)
    7·2 answers
  • Write the equation of the line that passes through (-1, -3) and is parallel to the line that passes through (10, 3) and (7, -1).
    13·1 answer
  • A bedroom is 10 ft by 12 how much does it cost to wallpaper this room if the wallpaper costs 1.53 per ft?
    5·1 answer
  • 17 teaspoons =<br> tablespoons
    12·2 answers
  • To the nearest 0.1 ounce, a package of oatmeal weighs 13.0 ounces. What is the LEAST amount the package can actually weigh?
    13·1 answer
  • Look at the following numbers:
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!