1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fredd [130]
2 years ago
9

This is math, help me with it plz

Mathematics
1 answer:
dangina [55]2 years ago
3 0
Answer: X=136 degrees
Explanation: A triangle has a total of 180 degrees measuring all 3 angles. 180-90-46 gives me 44 left, then subtract 44 from 180 and that gives you 136 degrees.
You might be interested in
Use two unit multipliers to convert 135 square miles to square feet
Inessa [10]

You only need one of them:

               (135 mile²)  x  (5,280 feet/mile)²

           =  (135 mile²)  x  (27,878,400 feet²/mile²)

           =      (135  x  27,878,400)  mile² - feet² / mile²

           =          3,763,584,000  feet²
5 0
3 years ago
-6+6y^2 FACTORIZE AND EXPLAIN THROUGHLY
GuDViN [60]

Answer:

like 6 is the factor in both monomials then you can factor like this

6(y^2-1)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
An 8-ounce bag of candy is on sale for $1.12. What is the cost of 1 ounce of this candy?
Darya [45]

Answer:

0.14

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of angle J
pychu [463]

Answer:

Step-by-step explanation:

Equals 23x

8 0
2 years ago
Amy has 2$, Jack has 3 times as much as Amy. Catherine has twice as much as Jack. How much does Catherine have?
worty [1.4K]
Catherine has 12.

2 times 3 is 6. 6 times 2 is 12. Final answer is 12.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How much meters are in how many cm
    12·2 answers
  • Help Please
    8·2 answers
  • PLEASE HELP!! A pyramid with a rectangular base is stacked on top of rectangular prism. The height of the composite figure is 10
    8·2 answers
  • Your parents win the lottery and offer you an incredible deal. They will pay you money each day for 30 days for doing your chore
    14·2 answers
  • Solve for W: P=2L + 2W<br><br>A. W=P-L<br>B. W= 1/2P - L<br>C. W= 1/2 P + L<br>D. W= 2P - L​
    13·1 answer
  • Help again ASAP...........
    9·1 answer
  • jalil asked for two triple-dip ice-cream cones.if each single -dip cone costs $1.69 and each extra scoop of ice cream is 00. 85
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent to 4(5r+9)?
    5·1 answer
  • (24 ÷ 3 - 2) × 4 [points n brainliest]
    7·1 answer
  • Fred bought a shirt that
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!