1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fantom [35]
2 years ago
9

If AABC ~ ADEF, which pair of angles are always congruent?

Mathematics
1 answer:
RUDIKE [14]2 years ago
7 0

Answer:

2nd answer choice

Step-by-step explanation:

they are congruent aka equal or in the same spot

You might be interested in
Write a real word problem that can be represented by the equation 3/4c=21
svetlana [45]

How many 3/4 cups of milk would be needed to make 21 cups of milk for a large recipe?

4 0
3 years ago
The ratio of apples and oranges are 1:3 what would happen if I had 150 oranges ​
oksian1 [2.3K]

multiply the 3 by how ever much to get 150

there will be 50 apples

5 0
3 years ago
Point D is the centroid of Triangle ABC. Find CD and CE.<br> DE = 9
sukhopar [10]

Given:

Point D is the centroid of Triangle ABC and DE = 9.

To find:

The measures of CD and CE.

Solution:

We know that, centroid is the intersection of medians and it divides each median in 2:1.

In triangle ABC, CE is a meaning and centroid D divided CE in 2:1. So,

Let the measures of CD and DE are 2x and x respectively.

DE = 9                (Given)

x=9

Now,

CD=2x

CD=2(9)

CD=18

And,

CE=CD+DE

CE=18+9

CE=27

Therefore, the measure of CD is 18 units and the measure of CE is 27 units.

6 0
3 years ago
Help Question! Due Today
Anastasy [175]
5.B

what is 6

7. It’s equal, should be c
3 0
3 years ago
David played a slot machine. W(t) models his winnings (in dollars, where a negative number means David is losing) as a function
tester [92]

Answer:

The answer is B. Between 4.5 and 6 hours since he started playing

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • Which could be the first step in simplifying this expression? Check all that apply.
    14·2 answers
  • Is p= -1 a solution to the equation 6(p-4)-30p ?
    13·1 answer
  • Write an equation expressing the volume of the box made by paper x by 16 from which a square with side length 2 is cut from each
    10·1 answer
  • How do you add 5 3/7 + 6 7/20 equal
    10·1 answer
  • A line with a slope of -7 passes through the points (u,0) and (8,-7) what is the value of u?
    5·1 answer
  • In a quadrilateral HELP, HE is congruent to LP. What other condition would prove that HELP is a parallelogram?
    14·1 answer
  • PLEASE HELP (b) The amounts that are owed at the end of each month form a sequence that can be defined recursively.
    11·1 answer
  • URGENT!!!!!!!! PLEASE HELP ASAP TIMED!!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • What expressions represent 1/3 times the sum of 8 and 4
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!