1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeX [460]
3 years ago
7

Describe how you know that (8+9)+3 is equivalent to 8+(9+3). What is the benefit to using this property

Mathematics
1 answer:
NISA [10]3 years ago
7 0

Answer:

Associative property of addition

Step-by-step explanation:

The associative property of addition is as follows :

a+(b+c) = (a+b)+c

We have,

a = 8, b = 9 and c = 3

So,

Using above property,

(8+9)+3 = 8+(9+3)

20 = 20

Hence, this is the required solution.

You might be interested in
Moritz bought an ottoman that is cube shaped with side lengths of 2 feet. Its lid is removable for storing blankets and pillows.
Sophie [7]
What are the possible statements?

8 0
4 years ago
Jenn recorded the favorite school subject of students at her school. she surveyed 700 students. how many more students chose Eng
sergij07 [2.7K]
105 students chose English than science
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
7 divided 2/3 , give answer in its simplest form
cluponka [151]

Answer:

21/2 or 10 1/2

8 0
3 years ago
Mrs galvan's truck averages 24.94 miles per gallon of gasoline. His gasoline tank holds a maximum of 25 gallons. How far could M
ch4aika [34]

Answer: He could drive 623.5 miles on a full tank of gasoline

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
2.5kg of apples cost £3.60 work out the cost of 3.5kg of apples
professor190 [17]

Answer:

£5.04

Step-by-step explanation:

Let's first find the unit cost.

£3.60/2.5kg = £1.44/kg

To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.

£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Jack collected 18 ten dollar bills while selling tickets for a show. He gave 1/6 of the bills to the theater and kept the rest.
    9·2 answers
  • Solve by factoring
    12·2 answers
  • What fraction is equal to 2/5 4/7,4/10,6/9
    15·1 answer
  • Which of the following is an example of adding price to p
    15·1 answer
  • how do i solve the ratio of cats to dogs seen by a veterinarian in one day is 2 to 5. if a vet saw 40 dogs in one day how many c
    13·1 answer
  • 6TH GRADE MATH!!! I NEED HELP ASAP
    11·2 answers
  • A brother and a sister in the same math class. There are 9 Boys and a girl is in the class. One boy and one girl are randomly ch
    6·1 answer
  • Is 3 a solution to the inequality x is less then or equal to 3? why or why not. Please help<br><br>​
    8·1 answer
  • F(x)={x+4 if x&lt;5
    6·1 answer
  • Need this ASAP PLZ .........................................:........
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!