Answer:
You have to multiply 3 x 6.
Step-by-step explanation:

Hope this helped! :)
Answer:
1 pound of avocado costs $1.8.
Step-by-step explanation:
This problem is just a simple division problem. We jest need to divide the given values to get the answer. For our problem, to know the price of 1 pound of avocado, we need to divide the $9 by 5 since the problem stated that the price of 5 pounds of avocados is $9.
Given:
5 pounds avocados = $9
Required:
cost of 1 pound of avocado
Solution:
$9 / 5 pounds = $1.8/pound
1 pound avocado = $1.8
Notice from the first line of solution, the unit became $ per pound. This means that we did the right operation since we are looking for the price per pound.
To check if we computed for the correct value, we should multiply $1.8 to 5. If the answer from doing this is $9, then our answer is correct.
Checking:
$1.8 * 5 = $9
Therefore, the cost of 1 pound of avocado is $1.8
Step-by-step explanation:
The equation you had:
6x + 5y = 45
Solve for Y:
5y = (-6x) + 45 divide by 5
y = (-6/5)x + 9
y = -1 1/5x +9
Answer: the answer is MO=5
Step-by-step explanation:
Y=-2x+8
l hope that helps