1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-14-01-66 [18.8K]
2 years ago
10

In 4 ​minutes, a conveyor belt moves 800 pounds of recyclable aluminum from the delivery truck to a storage area. A smaller belt

moves the same quantity of cans the same distance in 6 minutes. If both belts are​ used, find how long it takes to move the cans to the storage area.
Mathematics
1 answer:
kkurt [141]2 years ago
3 0

Answer:

It takes 2 minutes 4 seconds to move the cans to storage area if both the belts are used.

Step-by-step explanation:

Given - In 4 ​minutes, a conveyor belt moves 800 pounds of recyclable

            aluminum from the delivery truck to a storage area. A smaller belt

            moves the same quantity of cans the same distance in 6 minutes.

To find - If both belts are​ used, find how long it takes to move the cans

              to the storage area.

Proof -

Given that,

Larger belt take 4 minutes to transfer the aluminium from delivery truck to storage area.

⇒ Time taken by Larger belt = 4 min/ shifting

Also,

Smaller belt take 6 minutes to transfer the aluminium from delivery truck to storage area.

⇒ Time taken by Smaller belt = 6 min/ shifting

Now,

As we know that Time is inversely proportional to time, so

Rate of Larger Belt = \frac{1}{4} shifting/min

Rate of Smaller Belt = \frac{1}{6} shifting/min

Now,

Let us assume that , if both belts used then,

Total time taken = x min/shifting

Then, Rate = \frac{1}{x} shifting/min

Now,

\frac{1}{4}  + \frac{1}{6}  = \frac{1}{x}

⇒\frac{6 + 4}{24} = \frac{1}{x}

⇒\frac{10}{24} = \frac{1}{x}

⇒10x = 24

⇒x = \frac{24}{10} = 2.4 minutes

∴ we get

It takes 2 minutes 4 seconds to move the cans to storage area if both the belts are used.

You might be interested in
Which is better buy? 5 lb of flour for $0.90 or<br> 8 lb for $1.25
Ludmilka [50]
Well let’s see if there’s a least common multiple of 5 and 8. Since 40 is the least common mult. We will multiply 40 x .90 and 40 x 1.25 . 40x.90 is 36 while 40x1.25 is 50. It’s better to buy eight pounds for 1.25!
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Julia’s service at a beauty salon was $72.60, before tax. The sales tax rate was 8%. If she added 20% of amount before tax as a
Nutka1998 [239]
Your tax is $5.81
Your tip is $14.52
Your total is $92.93
6 0
3 years ago
Provide a solution for the following equation: 3x + 2y=4
shtirl [24]

Answer:

One solution is to find x and y by doing the following:

Step-by-step explanation:

Let's solve for x.

3x+2y=4

Step 1: Add -2y to both sides.

3x+2y+−2y=4+−2y

3x=−2y+4

Step 2: Divide both sides by 3.

x=-2/3y+4/3

Lets solve for y.

3x+2y=4

Step 1: Add -3x to both sides.

3x+2y+−3x=4+−3x

2y=−3x+4

Step 2: Divide both sides by 2.

y= -3/2x+2

7 0
3 years ago
Johnny can type 141 words in 2 minutes.at this rate,how many words can be typed in 10 minutes
Sergeu [11.5K]

Answer:

705

Step-by-step explanation:

141 words in 2 minutes means 70.5 words in a minute

70.5 × 10 = 705 words in 10 minutes

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The function h is defined as follows.
JulsSmile [24]

Answer:

The equation you are given is a quadratic. The standard form of a quadratic is y = a(x-h)2 + k where (h,k) is the vertex of the graph, which is a parabola. Vertically moving the graph 4 units upward means that you are moving k +4 units.

y = a(x-h)2 + k            standard form

y = 5x2 - 4                  original equation

y = 5(x-0)2 - 4            re-written in standard form

h = 0     k = -4

Four (4) units up is k + 4--->-4 + 4 = 0.

Therefore, f(x) = 5x2 + 0--->f(x) = 5x2.

Step-by-step explanation:

hope this helps

plz mark brainliest

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Sam is a waiter at a local restaurant where he earns wages of $5 per hour Sam figures that he also earns about $3 in tips for ea
    11·2 answers
  • Please answer this in two minutes
    8·1 answer
  • Plz ANWSER no one else will amwser this
    5·1 answer
  • I need help with these questions​
    9·2 answers
  • 5000000 divided by what equals 400​
    9·1 answer
  • Which of the following is the cheapest route to visit each city using the "Brute Force Method" starting from A and ending at A.
    12·1 answer
  • Which of these values represents the longest period of time?
    9·2 answers
  • An Atlas moth has a wingspan of 11 inches. What is the wingspan of 26 Atlas moths?
    8·1 answer
  • If nominal GDP is 2400 and the money supply is 400, what is the velocity?
    6·1 answer
  • (9^6 * 7^-9)^-4.<br> Thanks!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!