1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snezhnost [94]
2 years ago
14

Divide: 6 ÷ 1/2=12

Mathematics
2 answers:
Debora [2.8K]2 years ago
8 0

Answer:

1=6

2=2

3=12

edge 2021 the 1st girl was right for the 2nd one but the rest was wrong..

Step-by-step explanation:

schepotkina [342]2 years ago
6 0
I believe the answers are:
1. Twelve circles
2. Two equal parts
3. 6 parts would be shaded
You might be interested in
The sum of two exterior angles of an isosceles triangle is equal to 240°. What are the measures of the interior angles?
Gre4nikov [31]
The measures of the interior angles together would be 40 degrees, but separate, they would be 20 degrees.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helppppppppp i will give points
seraphim [82]
Pretty sure that would be 120. Since the angles of a triangle add up to 180, you just add 25 and 35 (makes 60) and subtract it by 180, leaving 120
7 0
2 years ago
If the die were to be rolled 6000 times, would we expect to obtain exactly 1000 '2's? explain your answer.
ludmilkaskok [199]
The probability of that occurring is 0%. There are 6 sides in a typical dice, which means the probability of rolling a 2 is 1/6th. (1/6)^1000 will give you the probability of rolling a 2 exactly 1000 times. (1/6)^1000 equates to 0%.
7 0
2 years ago
Can someone help me please
snow_tiger [21]

Answer:

Here you go

Step-by-step explanation:

BTW what is meant by point in the last blank?

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brian’s kite is flying above a field at the end of 65m of string. If the angle of elevation to the kite measures 70; how high is
REY [17]
If the height is h, then h/65=sin70, so h=65sin70=61.08m approx.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the measure of RRT? Please Help
    14·1 answer
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • What is the unit rate for the table showing the cost of movies
    6·2 answers
  • Solve for x: negative 3 over 2, multiplied by x minus 9 equals negative 27
    14·1 answer
  • on a map, the distance between jacksonville FL and tallahasse FL is about 5 inches. According to the scale, 1 inch represents 25
    6·1 answer
  • The pic is the question! Please help
    5·2 answers
  • What is the value of X in the equation x²-6x+9=25
    8·1 answer
  • What does y equal in math
    13·2 answers
  • :pppppppppppp here it is again
    13·2 answers
  • Please help me I can not afford to fail this class!!!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!