1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zheka24 [161]
2 years ago
13

Five candy bars cost $4.32 or eight candy bars cost $6.48. Which is a better buy?

Mathematics
2 answers:
Semenov [28]2 years ago
7 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4.32/5=0.86 per bar

6.48/8=0.81 per bar <---- better buy

Citrus2011 [14]2 years ago
6 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4.32/5=0.86 per bar

6.48/8=0.81 per bar <---- better buy

You might be interested in
The original cost of Sam’s investment is $10,000. After liquidating the investment, Sam calculated his real return to be $10,700
OverLord2011 [107]

Answer:

Return on investment (ROI) = 7%

Step-by-step explanation:

Given:

Amount invested = $10,000

Total amount get (refund) = $10,700

Find:

Return on investment (ROI) = ?

Computation:

Amount Return = Total amount get (refund) - Amount invested

Amount Return = $10,700 - $10,000

Amount Return = $700

Return\ on\ investment \ (ROI) = [\frac{Amount\ Return}{Amount\ invested} ]100\\\\Return\ on\ investment \ (ROI) = [\frac{700}{10,000} ]100 \\\\ Return\ on\ investment \ (ROI) =7

Return on investment (ROI) = 7%

3 0
2 years ago
What is -10m - 6m -8 -6m
WINSTONCH [101]

-10m - 6m -8 -6m = −22m −8

7 0
3 years ago
5 Points
Simora [160]

Answer: the answer is indeed (4,8)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
− 3 x − 4 + 8 x 3 + 7 x 2 − x 4 -3x-4+8x3+7x2-x4
Elan Coil [88]
The answer is: 62x-8
7 0
2 years ago
Pleaseeeeeeeeeeeeee hellllppppppp me urgentttt​
Rufina [12.5K]

Answer:

Step-by-step explanation:

each box has 12 melon for 15 dollars:

the price of one melon : 15/12=1.25 dollar each

he bought 12 boxes of melon and paid 15 dollars for each :

12*15=180 dollars

total melon is : 12*12=144 dollars

he sold 3/4 of a melon : 3/4 *144=108

the cost of 108 : 108*1.25= 135 dollars

at a price of $ 1.6 = 108*1.6= 172.8

the rest of the melon sold at reduce price=

144-108= 36

over all profit = 15 %

180*(1+0.15)=207 dollars profit

selling 108 melons : $172.8

overall profit - profit from selling 108 melons: 207-172.8=$34.2

<h2>reduced price = 34.2/36=0.95 dollars</h2>

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the solution set for the following problem. 5 diminished by 3 times a number is at most 11.
    14·1 answer
  • Can you guys help me slove problem <br>8+-7
    12·2 answers
  • place the following steps in order to complete the square and solve the quadratic equation, x^2-6x+7=0
    10·1 answer
  • NEED HELP WITH THESE QUESTIONS
    8·2 answers
  • 68+(-41)=?<br> Solved and show how you got the answer.
    11·2 answers
  • An elephant walks into a store and buys 9 bags of peanuts for the same price. He also decides he wants to buy a hat for $6.35. I
    10·2 answers
  • Please HELP me lol I need it !!
    6·1 answer
  • Alicia's MP3 player contains 1,260 songs. Given that 35% of the songs are rock songs and 20% of the songs are rap songs, how man
    5·1 answer
  • Please help me as fast as you can PLEASE
    7·1 answer
  • 898÷91,596 what is the answer
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!