1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
2 years ago
13

Isaac made a mistake. in his checkbook​

Mathematics
1 answer:
tino4ka555 [31]2 years ago
8 0

Answer:

uh oh. that's never good. is there more to the question lol?

Step-by-step explanation:

please mark brainliest, give a thanks, and rate a five stars if this helped! feel free to ask anymore questions if you need any more help! thanks!

(lol optional): add my sc: tealyn337

You might be interested in
All the fraction that are greater than 1\2
never [62]
Hi There!

Change all the fractions to decimal you do that by dividing numerator by the denominator. Remember \frac{1}{2}   as a decimal is 0.5

A=  \frac{3}{7}  =    0.43

B=  \frac{5}{9}  =    0.60

C=  \frac{8}{10} =   0.8

D=   \frac{5}{12} =   0.42

E=    \frac{3}{5}   =   0.6

Based, on the data above B,C,E are greater than \frac{1}{2} because they all have decimals greater than 0.5, B= 0.6, C= 0.8, E=0.6

So, \frac{5}{9} ,\frac{8}{10} ,\frac{3}{5}  are all greater than \frac{1}{2}

Hope This Helps :)

6 0
3 years ago
A seagull is 12 feet above the surface of the ocean. A fish is 3 feet below the surface of the water. How far apart are the seag
lara31 [8.8K]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

12+3=15

4 0
2 years ago
3. Unleaded gas and supreme gas sell for different prices per liter. Suppose that 2 liters of unleaded and 3
tankabanditka [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Andy bought 4 hamburgers snd 2 milkshakes for $13.50. Danny bought 3 hamburgers and 1 milkshake for $9.25. What cost of a hambur
Molodets [167]

A hamburger costs $2.5 and a milkshake costs $1.75

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Form equations from the given details. Let cost of 1 hamburger be H and cost of 1 milkshake be M.

   4H + 2M = 13.50 ------ (1)

&  3H + 1M =   9.25 ------ (2)

  • Step 2: Multiply eq(2) with 2 to make coefficients of M equal.

   6H + 2M = 18.50 ------- (3)

  • Step 3: Subtract eq(3) from eq(1)

⇒ - 2H = - 5

⇒ H = $2.5

  • Step 4: Substitute value of H in eq(2) to find M.

⇒ 3 × 2.5 + M = 9.25

⇒ 7.5 + M = 9.25

⇒ M = $1.75

4 0
2 years ago
-7(k-8)+2k
Vladimir79 [104]

Step-by-step explanation:

-7(k-8)+2k Use distributive property.

-7k+56+2k Combine like terms.

-5k+56


Mother knows best :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • There is 7/8 quarts of orange juice. Mrs. Mathewson would like to serve her guests 3/16 quarts orange juice. How many guests can
    13·1 answer
  • Percy is 8 years older than Ginny. In ten years time he will be three times Ginnys present age. How old is Percy now?
    7·1 answer
  • What is another way to write 49*12? 1. 50*10<br> 2. 50*10+2<br> 3. 50*12-12 <br> 4. 50+12-12
    7·1 answer
  • Find the difference. The answer should be in simplest form.<br><br> −2/3 − 1/3 =
    9·1 answer
  • Find the slope of the line for the equation 3y=4. Please explain
    6·1 answer
  • Find the area of a circle with diameter 18 in
    11·1 answer
  • Will help you with something if u help me plsss
    9·1 answer
  • Is anyone willing to do my ixl? I have loads of work to do and I need my ixl due tonight. It’s 8th grade math and I’d appreciate
    8·1 answer
  • Please help me or dont
    6·1 answer
  • I NEED HELP NOW...........NO LINKS AND TROLLING PLS
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!