1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlada-n [284]
3 years ago
5

Explain in your own words the following methods. The use of mathematical (formal) derivations will be rewarded with extra points

.
1. Two Stage Least Squares.
2. Estimation with control variables.
3. Panel estimation with fixed effects.
Business
1 answer:
xxMikexx [17]3 years ago
4 0

Answer:

1. Two Stage Least Squares

Two stage least squares is a statistical technique of regression analysis. It is used to analyze structural equations. It is used to compute estimated values of the problematic predictors and then linear regression model of dependent variables is computed. This technique is also used in quasi experiments.

2. Estimation with control variables

A control variable is constant element which is kept unchanged throughout the process of experiment in order to get the estimation.

3. Panel estimation with fixed effects

In Panel estimation fixed effects are referred to the estimator of the coefficient in regression model. Panel estimation method with fixed effects helps estimation of equations.

Explanation:

1. Two Stage Least Squares

Two stage least squares is a statistical technique of regression analysis. It is used to analyze structural equations. It is used to compute estimated values of the problematic predictors and then linear regression model of dependent variables is computed. This technique is also used in quasi experiments.

2. Estimation with control variables

A control variable is constant element which is kept unchanged throughout the process of experiment in order to get the estimation.

3. Panel estimation with fixed effects

In Panel estimation fixed effects are referred to the estimator of the coefficient in regression model. Panel estimation method with fixed effects helps estimation of equations.

You might be interested in
On may 10, the ceo of massmachine announced a quarterly dividend of $.50 per share to be paid on june 25 to all stockholders on
Serga [27]
It would be on June 3rd. This is the day before the ex-dividend date. The ex-dividend date for stocks is typically set one working day before the record date. If you acquire a stock on its ex-dividend date or after, you will not obtain the next dividend imbursement. As an alternative, the vendor gets the dividend. If you buy earlier than the ex-dividend date, you can get the dividend.
4 0
3 years ago
During 2018, the balboa software company incurred development costs of $2,000,000 related to a new software project. of this amo
riadik2000 [5.3K]
5000000 totally cost
6 0
3 years ago
Career Cluster
Troyanec [42]

Answer: A

Explanation

4 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
_____ is the paid integration of branded products in movies and on television.
PolarNik [594]
D) Product Placement
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Wendy is a self employed certified financial planner and began his business in 2018. During 2018, she purchased a $500 computer
    7·1 answer
  • For the Dividend Growth Model, the equation can be written as follows: P0 = =D1/(RE – g). How can this equation be rearranged?
    10·1 answer
  • Because nonindustrial economies can have features of both horticulture and agriculture, it is useful to discuss cultivators as b
    10·1 answer
  • Joe spends $20,000 during his two semesters in college on rent, food, books, tuition, and entertainment. Joe’s opportunity cost
    10·1 answer
  • Product Pricing: Single Product Presented is the 2017 contribution income statement of Grafton Products. GRAFTON PRODUCTS Contri
    12·1 answer
  • Hewitt Company expects cash sales for July of $ 19 comma 000​, and a 22​% monthly increase during August and September. Credit s
    8·1 answer
  • Indiadesh is a country that produces two goods, textiles and computers. Last year, Indiadesh produced 500 textiles and 1300 comp
    8·1 answer
  • What’s key function of a business involves finding targeting attracting and connected with the right customers
    10·2 answers
  • The financial records of Sunland Inc. were destroyed by fire at the end of 2020. Fortunately, the controller had kept certain st
    5·1 answer
  • A forecast that addresses the business cycle by predicting planning indicators is.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!