1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
3 years ago
10

PLEASE HELP MEEE AND GO TO MY ACC AND ANSWER OTHER QUESTIONS I NEED HELP

Mathematics
1 answer:
Scrat [10]3 years ago
4 0

Answer:

Maybe because the situation changed

Step-by-step explanation:

You might be interested in
26. A football team ran four plays. The
-Dominant- [34]

Answer:

-10 would be your answer.

8 0
2 years ago
There are 150 students in the band and 90 students in the chorus. One half of the band members and 4/5 of the chorus members par
Anit [1.1K]
150 x 1/2 = 75
90 x 4/5 = 72

3 members
4 0
3 years ago
What figure is a dilation of Figure A by a factor of 12 ?
avanturin [10]

Answer:

Choose the figure with side lengths 0.5, 1, 2 and 2.5

Step-by-step explanation:

Similar figures are figures which have the same shape but not the same size. This means their angle measures are equal but their side lengths are not instead they are proportional. They are related by a scale factor. To find the new side lengths of the figure multiply the original side lengths by 1/2.

The sides are 1, 2, 4, and 5.

They become:

1*1/2 = 0.5

2*1/2 = 1

4*1/2 = 2

5*1/2 = 2.5

Choose the figure with these distances.

6 0
3 years ago
Solve the inequality below for g.
tiny-mole [99]

Answer:

the answer to the inequality is C. g<1

8 0
2 years ago
For which equations is x = 9 a possible solution? Check all that apply
Studentka2010 [4]

Answer:

|x| =9           yes

-|x|=9           no

-|-x|=9          no

-|-x|=-9         yes

|x|=-9           no

|-x|=9            yes

|-x|=-9         no

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help on this During the spring, Nina Milling assembles bicycles at The Wheeler Dealer. She is paid $12.00 for each bicycl
    13·2 answers
  • Solve 3.25 x 4.8 and don’t forget to put the decimal in your product
    10·1 answer
  • (2×1)+(4×0.1)+(7×0.001)=
    10·1 answer
  • 2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?
    9·2 answers
  • Can someone evaluate this problem 3 x 5 + 2 x 8 + 2
    5·1 answer
  • Can you help meeee pls i dont understand this thanx
    10·2 answers
  • The high temperature on Monday in Alaska was -2 degrees. Tuesday's high temperature was 3 degrees lower than Monday's. What was
    11·1 answer
  • Grace has 2,640 beads to put on the bracelets she is making. It takes 48 beads to make each bracelet. How many bracelets can Gra
    8·2 answers
  • I need help with this trig question
    5·1 answer
  • Absolute value of -4 1/2
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!