Answer:
45
Step-by-step explanation:
9, 13, 17, 21, 25
We are adding 4 each time
9+4 = 13
13+4 =17
17+4 = 21
The common difference =4
a1 = 9
The formula is
an = a1+d(n-1) where n is the term number
an = 9+4(n-1)
We want the 10th term
a10 = 9+4(10-1)
= 9+4(9)
= 9+36
= 45
First find slope of line j
(-1-5)/(6+3) = -6/9 = -2/3
Perpendicular = opposite sign and reciprocal slope
Solution: 3/2
Divide 6 by 3.54
The quotient would be 1.69
Your answer is that the unit rate is $1.69 per banana
Answer:
144 grams
Step-by-step explanation:
the total mass of the bowl of grapes includes the bowl. to get the mass of the grapes, we need to subtract the mass of the bowl. 265 grams - 121 grams is 144 grams.